Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Życie seksualne osób uzależnionych od alkoholu

2 listopada 2022 zycie-seksualne-osob-uzaleznionych-od-alkoholu

Alkohol wpływa destrukcyjnie na każdą sferę w naszym życiu. Wszelkie uzależnienia sieją zniszczenie wszędzie tam, gdzie się pojawią. Z tego względu powinniśmy poznać wszystkie konsekwencje nadużywania etanolu, aby wiedzieć, jakie zagrożenia czekaj nas, gdy doprowadzimy do rozwoju choroby alkoholowej. Okazuje się, że każda sfera życia alkoholika ulega negatywnym modyfikacjom. 

Sfera seksualna jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Stanowi temat tabu, jednak nie możemy długo jej ignorować. Seks należy do jednych z naszych podstawowych potrzeb, co sprawia, że staje się w pewnym sensie niezbędny w naszym życiu. 

Alkohol wzbudza w nas błędne myślenie. Kiedy go spożywamy zmieniamy się znacząco. Każdy introwertyk może stać się duszą towarzystwa. Nasze zachowania są determinowane przez używkę, dlatego nie jesteśmy do końca świadomi naszych czynów. Alkohol działa na nas w sposób uspokajający, relaksujący i odstresowujący. Każdy łyk sprawia, że stajemy się rozluźnieni i przestajemy się obawiać o to, co inni o nas myślą. 

Wpływ alkoholu na funkcje seksualne

Często błędnie zakładamy, że alkohol jest naszym sprzymierzeńcem w kontaktach z płcią przeciwną. Niestety sytuacja wygląda trochę inaczej. Bardzo często łączymy ze sobą te dwie rzeczy – seks i alkohol, co nie do końca wychodzi nam najlepiej. Wbrew pozorom alkohol nie wpływa na poprawę libido. Nasze funkcje seksualne nie budzą się do życia pod wpływem szkodliwej używki. Nasz mózg działa w prosty sposób. Większość życia przejmujemy się wszystkim. Zwracamy uwagę na każdy szczegół i analizujemy w głowie, co ktoś o nas pomyśli. Pod wpływem alkoholu pozbywamy się zahamowań, co otwiera nas na doświadczenia seksualne. Przede wszystkim przestajemy myśleć i przejmować się przyziemnymi sprawami, co jest bardzo częste w dorosłym życiu, gdy na każdym kroku możemy spotkać problemy. Używka sprawia, że wyzbywamy się lęków i skupiamy się w pełni na seksualności. Mężczyźni bardzo często myślą o potencji oraz wydajności seksualnej. Natrętne myśli mogą sprawić, że trudniej będzie im doświadczyć erekcji, a to z kolei wzbudzi jeszcze większe obawy, dotyczące podołaniu danemu zadaniu. Jeden kieliszek może także zredukować nasz stres oraz wpłynąć pozytywnie na odwagę i pewność siebie. Dzięki temu zwiększy się wytrwałość, a mężczyzna stanie się znacznie pewniejszy w swoich działaniach. Każdy dobry seks wymaga od nas skupienia się i oddania się przyjemnościom, a nie analizy codziennych spraw i obowiązków, które na nas czekają. 

Nie zapominajmy, że alkohol działa na nas jak środek przeciwbólowy, co oznacza, że wykazuje znieczulające działanie. Z tego względu dysponujemy znacznie mniejszą wrażliwością na bodźce zewnętrzne. W kwestii życia seksualnego, tego typu działanie jest bardzo niekorzystne, ponieważ nie odczuwamy pełni radości ze stosunku, a nasz układ nerwowy zobojętnia odbiór danej sytuacji. Odczuwanie przyjemności jest zatem ograniczone, co w przypadku obu płci może oznaczać problemy z osiągnięciem orgazmu. Zaburzenia czucia mogą się okazać bardzo groźne, ponieważ nie jesteśmy w stanie prawidłowo ocenić, czy nie przekraczamy właśnie jakiejś granicy. Poczucie rzeczywistości staje się zaburzone, więc działamy nieobliczalnie. 

Zagrożenia związane z interakcją seksu i alkoholu

Alkohol różnie oddziałuje na nasze zachowanie. Wiele zależy od jego ilości. Każda jego nadmierna ilość może zaburzyć poprzednie pozytywne, relaksujące działanie, którego oczekujemy. W takiej sytuacji jesteśmy narażeni na różne, niepożądane konsekwencje. Alkohol sam w sobie stanowi zagrożenie. Alkoholizm wpływa na rozwój poważnych chorób zdrowotnych, które charakteryzują się trwałymi uszkodzeniami. Ponadto niszczy każdą relację i stanowi dużą przeszkodzę w funkcjonowaniu społecznym i zawodowym. Gdy jesteśmy uwikłani w nieodpowiednią relację, alkohol może sprzyjać ryzykownym zachowaniom seksualnym. Niektóre z nich potrafią być bardzo groźne. Jesteśmy skłonniejsi do uprawiania seksu z różnymi partnerami, niekoniecznie pamiętając o zabezpieczeniu. To wpływa bardzo silnie na nasze zdrowie fizyczne, które staje się zagrożone. Alkohol sprzyja zachowaniom nieprzemyślanym, irracjonalnym oraz niebezpiecznym i ryzykownym. 

Mężczyźni, którzy nadmiernie spożywają zbyt duże ilości alkoholu cierpią z powodu zaburzeń erekcji. Ponadto doświadczają słabszych orgazmów, przedwczesnego wytrysku i spadku libido. Ich funkcje seksualne stają się pogorszone, ponieważ wraz z ilością alkoholu pogarszają się również nasze umiejętności poznawcze oraz zdolność do utrzymania równowagi. 

Kobiety także nie pozostają obojętne w kwestii interakcji używki i seksu. Alkohol może doprowadzić do odwodnienia pochwy, co znacznie zaniża komfort stosunku, a często nawet powoduje ból. Takie sytuacje pogarszają reakcję narządów płciowych.  

Nieporozumienia związane ze współżyciem seksualnym i spożywaniem alkoholu

Osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu mają zaniki świadomości, a czasami doświadczają utraty przytomności. Nasza nieobecność oraz słaba zdolność do dokonywania oceny sytuacji może sprawić, że ktoś omylnie zrozumie naszą ochotę na współżycie. Pod wpływem alkoholu dochodzi do wielu niekorzystnych sytuacji, które są niezgodne z prawem. Przemoc oraz nadużycia seksualne są jednymi z najpoważniejszych konsekwencji alkoholizmu. 

Osoby nietrzeźwe nie rozumieją tego, co się dzieje wokół nich. Im wyższy poziom alkoholu we krwi, tym ciężej jest się dogadać z daną osobą. Niezrozumienie potrzeb seksualnych partnera może doprowadzić do różnych konfliktów, które niekiedy mogą się źle skończyć. Bardzo groźne okazuje się także skłonność do zachowań ryzykownych pod wpływem alkoholu. W połączeniu z seksem może się wydarzyć tragiczna sytuacja. Poza możliwością wykorzystania seksualnego istnieje także zwiększone ryzyko do uprawiania seksu bez zabezpieczeń, co prowadzi do rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową oraz zwiększenia ilości nieplanowanych ciąż. Alkohol i współżycie seksualne może doprowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych, ze względu na nasz nieskoordynowany stan. Najgroźniejsze są uszkodzenia głowy, ponieważ stanowią one często bezpośrednie zagrożenie życia danej osoby. 

Długotrwałe problemy seksualne alkoholików

Nawet niepijący alkoholik może mieć problemy w sferze seksualnej. Regularne picie napojów wysokoprocentowych nie pozostaje obojętne dla organizmu. Ciągłe nadużywanie może mieć odzwierciedlenie w słabym wzwodzie, który jest najbardziej widoczny pod wpływem alkoholu. Każda większa dawka okazuje się złym pomysłem. Tak samo jest z regularnością. Im częściej będziemy poddawać organizm dużym stężeniom alkoholu, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się przewlekłych problemów. Jedna wpadka seksualna, która może dotyczyć wszystkiego (wstydu, nieplanowanej ciąży, choroby wenerycznej bądź zdrady partnera) wpłynie w dużej mierze na dalsze życie seksualne. Takie sytuacje mogą nas zniechęcić przez dłuższy czas do uprawiania seksu i mogą również zmagać w nas chęć spożycia alkoholu, który jest znanym lekiem na wszystkie smutki oraz zły nastrój. To z kolei sprzyja uzależnieniom od alkoholu.