Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Odwyk alkoholowy – leczenie odwykowe zamknięte

10 marca 2025 Odwyk alkoholowy - leczenie odwykowe zamknięte

Odwykiem nazywamy zespół działań psychologicznych oraz medycznych, które mają na celu pomóc uzależnionej osobie w walce z nałogiem. Odwyk najczęściej kojarzy się z przymusową terapią, na którą kieruje się niektórych alkoholików i narkomanów.  W rzeczywistości jednak odwyk nie musi mieć miejsca w ośrodku zamkniętym.  Warty podkreślenia jest fakt, że zamknięty odwyk przynosi zwykle najlepsze efekty, gdyż chory jest pozbawiony swojego naturalnego środowiska i przebywa w miejscu wolnym od pokus.  Na takim odwyku alkoholik uzyskuje kompleksową oraz całodobową psychologiczną i medyczną pomoc.  Przebywanie na odwyku zamkniętym pomaga przetrwać trudny okres trzeźwienia związany z objawami zespołu abstynencyjnego.  Odwyk zamknięty jest najskuteczniejszym sposobem walki z alkoholizmem. 

Odwyk ma pomóc osobom uzależnionym w uświadomieniu sobie problemu oraz pokonaniu nałogu zarówno na poziomie psychicznym, jak i fizycznym.  W przypadku osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków lub silnych dopalaczy, podstawowym krokiem jest detoksykacja organizmu – dopiero po niej rozpoczyna się terapia odwykowa. 

Jak podjąć decyzję o odwyku alkoholowym?

Pierwszym krokiem w kierunku trzeźwego życia jest podjęcie świadomej, nieprzymuszonej decyzji o podjęciu leczenia choroby, jaką jest alkoholizm w ramach odwyku alkoholowego.  Alkoholik zawsze stoi przed ciężkim wyborem:  poddać się leczeniu dobrowolnie samemu,  czy czekać na reakcję sądu lub też lekarza rodzinnego.  W naszym kraju ludzie mogą korzystać z bezpłatnych oraz prywatnych ośrodków leczenia alkoholizmu.  Oferują one różne programy terapeutyczne, które są indywidualnie dostosowane do potrzeb pacjenta.  W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia dostępny jest bezpłatny odwyk alkoholowy.  Pacjent uzyskuje skierowanie na taki odwyk od lekarza rodzinnego lub od psychiatry.  Można rozpocząć leczenie stacjonarne.  Ten proces nie wymaga spełnienia określonych kryteriów oraz często wiąże się z przedłużonym czasem oczekiwania na wolne miejsce w ośrodku. 

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień. Prywatny odwyk alkoholowy.

Istnieją także prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu, które oferują proces leczenia na wysokim poziomie.  Czas oczekiwania na przyjęcie do takiego ośrodku jest zdecydowanie krótszy. Często termin przyjęcia jest określany od razu.  Jeżeli osoba uzależniona zdecyduje się na taką formę leczenia, może liczyć na zdecydowanie bardziej dogodne i komfortowe warunki pobytu, a także indywidualny program terapeutyczny dostosowany do pacjenta.  Prywatne ośrodki mają w swojej ofercie kompleksowe leczenie alkoholizmu, które nie są dostępne w ramach Publicznej Opieki Zdrowotnej. 

Bardzo poleca się przemyślenie  tej opcji leczenia, gdyż jest ona najbardziej skuteczna.  Warto rozważyć taką opcję jako inwestycję w przyszłość i zdrowie oraz życie bez nałogu.  Alkoholizm jest chorobą, która bywa ciężka do pokonania –  w prywatnych ośrodkach często znajdują się osoby, które próbowały już wszystkich metod i każda z nich zawiodła.  Często to właśnie w ośrodku prywatnym takie osoby mają możliwość  pokonać nałóg.  Ośrodki oferują także różne pakiety finansowe oraz pomoc w uzyskaniu zewnętrznego dofinansowania.

Czy lekarz rodzinny może skierować na odwyk?

To lekarz rodzinny może skierować na odwyk alkoholowy po ocenieniu stanu zdrowia pacjenta oraz na podstawie wykonanych badań.  Lekarz rodzinny ma możliwość skierowania pacjenta do poradni leczenia uzależnień, w której alkoholik uzyska wsparcie oraz zostanie objęty leczeniem ambulatoryjnym.  Proces skierowania zwykle należy do bardzo prostych i wymaga tylko kilku wizyt u lekarza, który to opierając się o medyczny wywiad i określeniestanu zdrowia pacjenta jest w stanie podjąć odpowiednie kroki.  Aby terapia była jak najbardziej efektywna istotny jest, by pacjent rozmawiał szczerze z lekarzem o swoim problemie.

Leczenie alkoholizmu w ośrodku stacjonarnym

W ośrodku stacjonarnym leczenie alkoholizmu polega na intensywnej formie terapii, która jest kluczowa w procesie zdrowienia pacjenta. Pacjent przebywający na odwyku zamkniętym jest w stanie skupić się na walce ze swoim problemem, dzięki czemu proces zdrowienia jest bardziej efektywny. Ośrodki oferują wsparcie psychologiczne i medyczne niezbędne w pierwszych tygodniach leczenia i odtrucia.  Specjaliści stale opiekują się pacjentami, a to znacznie zwiększa szansę na pokonanie nałogu. W ośrodkach stacjonarnych odbywają się codzienne sesje terapeutyczne, w których uczestniczą pacjenci.  Istnieją tam także grupy wsparcia, warsztaty edukacyjne i zajęcia rozwijające umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Dostępne są też różne formy terapii, takie jak na przykład terapia poznawczo-behawioralna, terapia systemowa lub terapia motywująca.  Takie rozwiązania pozwalają kompleksowo podejść do problemu alkoholowego każdego z pacjentów.

Ile trwa leczenie odwykowe zamknięte? Odwyk alkoholowy zamknięty. 

Osobom, u których kuracja odwykowa od alkoholu lub postanowienia życia w trzeźwości przynosi marny skutek, poleca się odwyk w trybie zamkniętym.  Ten rodzaj leczenia stosowany jest u pacjentów nieradzących sobie z motywacją,  którzy obwiniają się o nawroty  silnych pokus,  związanych ze spożyciem napoju wysokoprocentowego.  Bardzo pomocne może okazać się uczestniczenie w odwyku znacznie oddalonym od miejsca zamieszkania alkoholika.  Dzięki temu może on oczyścić swój umysł i w kameralnych warunkach pracować nad powrotem do życia w trzeźwości.

Zamknięty odwyk alkoholowy może trwać od czterech tygodni do trzech miesięcy.  Jednak warto pamiętać, że czas przebywania alkoholika na odwyku jest kwestią indywidualną ustalaną na podstawie wywiadów z psychoterapeutą.  Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie detoksu organizmu, a następnie pacjenci ośrodka skierowani są na terapię grupowe lub indywidualne. 

Ile trwa leczenie odwykowe w trybie ambulatoryjnym?

Jeżeli alkoholik  zdaje sobie sprawę z choroby, z którą się zmaga, ale nie chce rezygnować z życia rodzinnego i zawodowego, to dobrym rozwiązaniem jest dla niego odwyk w trybie ambulatoryjnym.  Taki typ leczenia wymaga jednak dużej dawki motywacji od pacjenta z uwagi na to, że nie przebywa on stale w ośrodku.  Funkcjonuje w swoim naturalnym środowisku podczas trwania całego cyklu terapeutycznego.  Podczas spotkań z psychoterapeutą uczestnik poznaje techniki i umiejętności, które mają pomóc mu w walce z nałogiem w praktyce.  Spotkania z terapeutą prowadzącym powinny odbywać się regularnie. Okres całego takiego cyklu trwa od 6 miesięcy do roku.

Podsumowanie

Kluczowym krokiem na drodze do pozbycia się nałogu jest decyzja o rozpoczęciu odwyku alkoholowego.  Istotne jest, aby działania zostały podjęte szybko – alkoholizm to choroba postępująca, która może doprowadzić do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych.  Właśnie dlatego istotne jest, aby jak najwcześniej rozpocząć leczenie, gdyż wtedy szanse na wyzdrowienie są większe. Misją każdego ośrodka alkoholowego jest nie tylko leczenie symptomów, ale głównie zrozumienie przyczyn uzależnienia.  Dzięki indywidualnym terapiom alkoholik ma szansę wrócić do trzeźwego życia.