Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Odwodnienie organizmu po alkoholu

2 stycznia 2022

Odwodnienie po alkoholu powstaje na skutek dobrze znanego i zaskakująco prostego mechanizmu. Otóż ludzki organizm na jego skutek zaczyna produkować wzmożone ilości moczu. Ujmując rzecz bardziej biologicznie, alkohol hamuje wydzielanie jednego z hormonów produkowanego przez przysadkę mózgową, który określany jest mianem wazopresyny. Odpowiada ona za resorpcję, co w tym kontekście dotyczy odzyskiwania wody w nerkach. Proces ten jest zauważalny w sytuacji kiedy zarówno w trakcie, jak i chwilę po piciu alkoholu dochodzi do zwiększenia objętości moczu, który w dodatku jest bardziej rozwodniony. Tym samym człowiek wydala ze swojego organizmu dużych ilości wody, co przekłada się w konsekwencji na odczuwanie negatywnych skutków odwodnienia. Z boku wygląda to tak, jakby dana osoba nie piła od wielu godzin lub nawet dni, choć w rzeczywistości ciągle przyjmowała płyny.

Człowiek otacza się towarzystwem alkoholu w różnych sytuacjach. Są osoby korzystające z tego typu napojów okazjonalnie, np. podczas różnych imprez okolicznościowych. Inni z kolei traktują używkę jako formę relaksu, np. po wyczerpującym dniu w pracy. Jeszcze inni sięgają po niego bez znaczących powodów, ot, po prostu, lubią jego smak i stan, jaki wywołuje, co niestety jest prostą drogą do konsekwencji uzależnienia.

Odwodnienie organizmu objawia się m.in. bólem głowy, nudnościami, a także suchością w ustach. Mogą wystąpić także drgawki, zimne poty, a sam stan danej osoby może wymagać odtruwania alkoholowego. 

Korzystanie z napojów wyskokowych bardzo często kończy się odwodnieniem. Paradoksem jest więc fakt, iż w dalszym ciągu w społeczeństwie nadal panuje niska świadomość sposobów na jego uniknięcie jeszcze zanim pojawią się pierwsze symptomy. W dużej mierze wystarczy podczas spożywania napojów procentowych pić inne płyny, najlepiej wodę.

Rola wody w organizmie

Woda dla każdej komórki ludzkiego ciała jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym, a także stanowi podstawowy materiał budulcowy. Odpowiada m.in. za regulowanie wewnętrznej temperatury ciała, a także transportuje i metabolizuje węglowodany i białka. Przyczynia się do oczyszczania organizmu i wypłukiwania toksyn. Jest także ważna dla stawów, ponieważ pełni rolę swoistego amortyzatora.

Ile wody należy pić?

Instytut Medycyny podaje, że kobiety powinny w ciągu dnia wypijać dwa litry wody, a mężczyźni o jeden litr więcej. Jest to jednak wartość minimalna. Zapotrzebowanie na wodę rośnie wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz, poziomem aktywności fizycznej, a także masą ciała danej osoby. Niemniej jednak dla własnego dobra warto zadbać o jak najwyższy poziom nawodnienia, dzięki czemu skutecznie można zapobiec udarowi cieplnemu.  Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca aby każda osoba w ciągu upalnych dni wypijała co najmniej 4 litry płynów. Zwiększoną ilość wypijanej wody należy także zastosować podczas grypy jelitowej, wymiotów i biegunek, a także utrzymującej się gorączki.

Warto pamiętać, że ilość wypijanej wody w przypadku osób z chorobami nerek lub serca jest dostosowywana indywidualnie pod pacjenta, dlatego konieczna będzie wcześniejsza konsultacja medyczna. Najprawdopodobniej w takich przypadkach lekarz zleci pomniejszenie codziennej dawki wody.

Dlaczego alkohol odwadnia?

Alkohol wchłania się do organizmu praktycznie od razu, już w trakcie przełykania. Chemicznie rzecz ujmując, etanol stanowi rodzaj trucizny, toksycznie działając na ludzki organizm. Wywołuje różne, nieprzyjemne skutki uboczne. Przykładowo ból, wymioty, nudności, senność i biegunka, które charakterystyczne są dla rezultatów kaca, stanowią formę metody organizmu na usunięcie alkoholu i jego metabolitów z organizmu. Tak więc uznaje się, że ci ludzie, którzy regularnie sięgają po duże dawki napojów alkoholowych, oprócz odwodnienia cierpią też na poważne problemy zdrowotne i ogólne osłabienie.

Ciało przeciętnego człowieka składa się z około 60% z wody. Z tego powodu utrata nawet kilku procent jest dla ludzi wyraźnie odczuwalne. Moczopędność alkoholu zostało potwierdzone empirycznie. Na podstawie przeprowadzonych badań uznano, że 50g czystego alkoholu rozcieńczonego w 250 ml wody powoduje wydalenie z organizmu nawet litra wody w przeciągu najbliższych kilku godzin.

Tym samym alkohol destrukcyjnie wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową, czego efektem jest zaburzenie pracy przysadki mózgowej, wydzielającej wazopresynę, o której mowa była we wcześniejszych częściach tekstu. Niemniej jednak warto podkreślić niekorzystne rezultaty posiadania niskiego stężenia tego hormonu. Woda nie może zostać wchłonięta przez nerki, co odwadnia organizm. Pijąc alkohol w nadmiarze człowiek naraża się znanego wszystkim kaca, czyli syndrom dnia poprzedniego. W bardziej zaawansowanych stanach pojawia się zatrucie aldehydem octowym, który jest głównym produktem metabolitu alkoholu.

Odwodnienie po alkoholu – jakie objawy występują?

Odwodnienie organizmu powstałe na skutek spożywania znacznych ilości alkoholu następuje dość szybko. Trudny do zniesienia ból głowy utrzymuje się nawet kilka godzin, a co komplikuje sprawę – do tej pory nie wymyślono leku lub alternatywnej metody jego efektywnego pozbywania się. Z tego powodu tak wiele mówi się o niskiej skuteczności środków doraźnych. W chwili obecnej jedynie odtruwanie alkoholowe przynosi wymierne korzyści, jednak jest to procedura wymagająca dłuższej, wolnej chwili.

Wracając do odwodnienia, omawiany ból głowy jest początkową fazą zbyt niskiej ilości płynów w organizmie. Niewystarczające nakłady wody w ciele prowadzą do zaburzeń pracy nerek i serca. Może przyczynić się do wystąpienia udaru cieplnego, a nawet zawału. Największe ryzyko pojawienia się poważniejszych konsekwencji odwodnienia posiadają osoby zmagające się z alkoholizmem, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych stadiach. Organizm takiej osoby jest wyniszczony, obciążony działaniem toksyn, a odwodnienie utrzymuje się niemalże stale. W takiej sytuacji ciało człowieka wysyła sygnały manifestujące zaistniały problem. Odwodnienie można rozpoznać po:

Jak nawodnić organizm po spożyciu alkoholu?

O tym, że niewystarczający poziom nawodnienia jest szkodliwy i daje poważne konsekwencje wiadomo już po argumentach zamieszczonych we wcześniejszych fragmentach tekstu, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, iż znane są przypadki konieczności hospitalizowania pacjenta na skutek ciężkiego odwodnienia. Z tego powodu tak wiele mówi się o konieczności uzupełniania płynów i wypijania dużej ilości wody, szczególnie podczas sięgania po alkohol. Dobrym rozwiązaniem jest jednak dostarczanie organizmowi nie tylko samej wody, ale również elektrolitów. Warto także po nadmiernym spożyciu zapewnić sobie odpoczynek i regenerację.

Organizm może zostać zregenerowany i nawodniony za pomocą odtruwania alkoholowego. Ma ono postać wlewu dożylnego, czyli kroplówki w której w składzie głównie znajduje się sól fizjologiczna, witaminy, minerały, elektrolity i inne produkty. Konkretny skład takiej mieszanki ustalany jest indywidualnie pod potrzeby danej osoby. Tym samym skutecznie można wrócić do dobrego samopoczucia.