Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Odstawienie alkoholu – objawy, pierwsze dni

3 lutego 2025 Odstawienie alkoholu - objawy, pierwsze dni

Alkoholizm jest chorobą cywilizacyjną, której częstotliwość ciągle postępuje. Przybiera on jednak różne formy – od regularnego spożywania stosunkowo niedużych ilości, po popadanie w ciągi alkoholowe przerywane okresami trzeźwości – a wiele ludzi wciąż podejmuje próby poradzenia sobie z tym przykrym, destrukcyjnym nałogiem. Niektórzy decydują się na odwyk i leczenie, inni podejmują próby we własnym zakresie. Niezależnie od przyjętej taktyki i efektów działania, większości z takich osób prędzej czy później przychodzi zmierzyć się z odczuwalnymi objawami odstawienia alkoholu, które nierzadko są w stanie zaskoczyć. Bywają trudne do zniesienia, niekiedy okazują się nawet niebezpieczne dla zdrowia. Dowiedz się, jak wyglądają objawy odstawienia alkoholu i czym jest tzw. zespół odstawienny.

Kiedy warto odstawić alkohol?

Choroba alkoholowa, która opiera się przede wszystkim na kompulsywnym spożywaniu alkoholu bez kontroli, z niemożnością odmówienia sobie spożycia, jest zarazem chorobą niebezpiecznie postępującą. Jej początkowo pozorny i podstępny przebieg długo nie daje o sobie znać, a utrata owej kontroli następuje przez bardzo długi czas bez świadomości osoby pijącej. Jej charakter jest jednak zróżnicowany, najczęściej zależny od stopnia rozwoju choroby. Typuje się cztery fazy alkoholizmu:

Miano fazy prealkoholowej wynika z jej nieoczywistej realizacji. Oznaki alkoholizmu nie są jeszcze tak łatwo dostrzegalne, poza tym z fazy tej dość łatwo można się jeszcze wycofać bez ponoszenia większych konsekwencji zdrowotnych czy osobistych. O utracie kontroli nad piciem mówi się najczęściej na etapie drugiej lub trzeciej fazy – ostrzegawczej bądź krytycznej. Gdy trwa dopiero pierwsza faza, osoba pijąca może jeszcze znaleźć inne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami, a wówczas fascynacja alkoholem ma szansę osłabnąć, w efekcie choroba alkoholowa nie rozwija się. W przypadku większego zaawansowania alkoholizmu trudno o odstawienie alkoholu z dnia na dzień. Widoczne oznaki uzależnienia od alkoholu świadczą o tym, że choroba weszła już na wyższy poziom – a co za tym idzie, nałóg ten zaczyna nieść za sobą coraz poważniejsze konsekwencje.

Jest to najwyższa pora, aby osoba pijąca zdecydowała się na odwyk, a nawet podjęła często niezbędnego leczenia alkoholizmu. Bez specjalistycznego wsparcia powrót do normalności może okazać się nie lada wyzwaniem, lecz najważniejszym krokiem przede wszystkim będą uświadomienie sobie problemu i chęć leczenia.

Zespół odstawienny (abstynencyjny) – co to takiego?

Zespół odstawienny to wszelkie dolegliwości fizyczne i psychiczne, które objawiają się na skutek zaprzestania picia alkoholu, czyli silnie uzależniającej substancji odurzającej. Dolegliwości te bywają ciężkie do zniesienia, nierzadko wywołując u trzeźwiejącej osoby strach przed ryzykiem wystąpienia nagłej i nieprawidłowej pracy jakiegoś narządu w organizmie. Niezupełnie niesłusznie, gdyż w niektórych przypadkach zespół abstynencyjny i jego następstwa mogą zakończyć się śmiercią.

Niezależnie od tego, ile czasu trwał ciąg alkoholowy, pierwsze objawy zespołu odstawiennego mogą wystąpić już w pierwszych 8 godzinach od dostarczenia organizmowi ostatniej porcji alkoholu. Pełnoobjawowy zespół odstawienny rozwija się natomiast w pierwszych 24-36 godzinach i to właśnie wtedy może dojść do najcięższych do zniesienia dolegliwości oraz niebezpiecznych stanów, które mogą zagrozić zdrowiu lub życiu osoby trzeźwiejącej. Warto mieć na uwadze, że z tym stanem możemy spotkać się tak naprawdę w każdej fazie uzależnienia od alkoholu.

Odstawienie alkoholu – pierwsze dni

W Internecie nierzadko ludzie wyszukują takie frazy jak „odstawienie alkoholu objawy”, „skutki odstawienia alkoholu”, a nawet „wycieńczenie organizmu pierwsze objawy”. Najczęściej wynika to z wystąpienia niepokojących dolegliwości wskutek odstawienia alkohol. Pierwsze dni trzeźwienia to czas, w którym dochodzi do największego nasilenia objawów zespołu odstawiennego, zwłaszcza w drugiej i trzeciej od przyjęcia ostatniej dawki alkoholu. Spadek stężenia etanolu we krwi doprowadza do fizycznych i psychicznych objawów, co nie tylko powoduje wręcz potrzebę sięgnięcia po kolejną dawkę alkoholu, ale może też rodzić obawy o stan zdrowia.

Jeżeli mamy w rodzinie alkoholika, szczególnie popadającego w ciągi alkoholowe, warto zapoznać się z objawami zespołu abstynencyjnego. Obserwacja trzeźwiejącego alkoholika jest wskazana z uwagi na wiele zagrożeń związanych z wystąpieniem objawów zespołu odstawiennego.

Odstawienie alkoholu – objawy i zagrożenia

Zespół odstawienny może objawiać się przez:

Niektóre ze wskazanych dolegliwości mogą okazać się niestety na tyle uciążliwe, że alkoholik zdecyduje się na powrót do picia. Jest to zatem ważne, aby osoba uzależniona zdawała sobie sprawę, z czym wiąże się okres odstawienia oraz aby najbliżsi okazali wówczas wsparcie tej osobie.

Inne dolegliwości mogą jednak doprowadzić do poważnych stanów. Zaawansowany zespół odstawienny wiązać się może z poważnymi zaburzeniami świadomości i całego układu nerwowego. Konsekwencją takiego stanu mogą okazać się majaki alkoholowe, czyli tzw. delirium tremens. Owe delirium to jednak nie tylko zaburzenia świadomości, ale przede wszystkim duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Może ono doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak arytmia czy zawał mięśnia sercowego. Należy więc trzymać rękę na pulsie, a w niektórych przypadkach warto rozważyć odwyk alkoholowy na specjalistycznym oddziale detoksykacyjnym.

Wycieńczenie organizmu – pierwsze objawy

Objawy zespołu odstawiennego mogą też wskazywać na silne wycieńczenie organizmu spowodowane długim spożywaniem alkoholu. Do oznak takiego stanu zaliczymy: mdłości i wymioty, mętny wzrok, bezsenność, otępienie alkoholowe lub plamy na twarzy i ciele. Takie objawy mogą wskazywać na potrzebę regeneracji organizmu, a nawet koniecznej konsultacji lekarskiej i przeprowadzeniu odpowiednich badań.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu

Niezależnie od tego, czy słaby stan wynika z zespołu odstawiennego, czy ze zdrowotnych konsekwencji spożywania nadmiernych ilości alkoholu, warto pomyśleć o wsparciu regeneracji naszego organizmu. Proces ten może trwać nawet kilka miesięcy, ale można go wspomóc poprzez:

Pamiętajmy jednak, że w przypadku zmagań z chorobą alkoholową długotrwale utrzymujące się złe samopoczucie po odstawieniu alkoholu może być spowodowane nie tylko zespołem odstawiennym, ale też złym stanem zdrowia. W takim przypadku najlepiej będzie rozważyć konsultację medyczną.