Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Objawy odstawienia alkoholu 

16 lutego 2023

Objawy odstawienia są powszechne na początkowych etapach zdrowienia z uzależnienia od alkoholu. Nasilenie objawów może wahać się od lekko niewygodnych do tych niebezpiecznych. Zespół abstynencyjny charakteryzuje się objawami odstawienia, które pojawiają się i mogą utrzymywać się przez kilka pierwszych miesięcy zdrowienia.

Chociaż te objawy odstawienne w końcu ustępują, ważne jest, aby je zrozumieć i nauczyć się, jak sobie z nimi radzić, ponieważ czasami mogą one spowodować nawrót choroby u osoby powracającej do zdrowia.

Czym jest zespół abstynencyjny? 

Odstawienie alkoholu to zbiór objawów, których doświadczają osoby pijące lub alkoholicy, gdy nagle przestają pić alkohol. Objawy odstawienia alkoholu mogą być dość łagodne, ale czasami odstawienie alkoholu może zagrażać życiu. Występuje to najczęściej u dorosłych, ale mogą go również doświadczać dzieci i młodzież z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu. Chociaż wiele osób, które cierpią z powodu odstawienia alkoholu, przeżyje, jeśli otrzyma leczenie, konieczne jest, aby ci, którzy regularnie piją dużo, otrzymali detoksykację nadzorowaną przez lekarza.

Alkohol działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Upośledza niektóre funkcje mózgu, zakłócając połączenia między neuronami. Dlatego ktoś, kto pije za dużo alkoholu, będzie miał problemy z koordynacją i osądem. Kiedy ktoś pije alkohol regularnie lub w dużych ilościach, jego mózg zaczyna przystosowywać się do działania alkoholu i rozwinie tolerancję. W końcu osoba poczuje, że musi pić, aby czuć się normalnie lub przetrwać dzień.

Kiedy ktoś uzależniony od alkoholu przestaje pić, nagły brak alkoholu w jego organizmie szokuje jego układ nerwowy, co powoduje objawy. Aby uniknąć odstawienia, osoby uzależnione od alkoholu piją kompulsywnie, mimo że wiedzą, że alkohol szkodzi ich zdrowiu i związkom. Odstawienie alkoholu jest nie tylko fizycznie niebezpieczne, ale także stanowi główną przeszkodę w przezwyciężeniu uzależnienia od alkoholu.

Objawy odstawienia alkoholu 

Nasilenie objawów odstawienia może wahać się od łagodnego do ciężkiego i może ustąpić, by później pojawić się ponownie. W końcu objawy odstawienne po ostrym odstawieniu całkowicie ustąpią.

Typowe objawy obejmują:

Inne objawy to:

Stres może czasami powodować nasilenie objawów odstawiennych po ostrym odstawieniu. Innym razem objawy mogą stać się przejściowo ciężkie, bez wyraźnej przyczyny.

Delirium tremens 

Delirium tremens to stan charakteryzujący skrajne odstawienie alkoholu. Delirium tremens (DT) jest potencjalnie śmiertelne, ponieważ może powodować drgawki. Stan ten najczęściej występuje u osób poważnie uzależnionych od alkoholu, które w przeszłości doświadczyły odstawienia alkoholu.

Większość objawów delirium tremens zwykle pojawia się w ciągu 2 do 3 dni po zaprzestaniu picia. Objawy delirium tremens obejmują:

Alkohol, a objawy odstawienne 

Alkohol działa częściowo poprzez aktywację objawów GABA w mózgu, co hamuje aktywność mózgu. Mózg następnie wprowadza zmiany, aby uniknąć trwałego lub nawracającego hamowania. Zmiany te powodują, że układ nerwowy staje się nadaktywny i łatwo pobudliwy, gdy przestaje pić.

Objawy związane z alkoholem obejmują stres i niepokój, mdłości, skrajne wyczerpanie i głód, który utrzymuje się przez długi czas.

Zespół odstawienny może trwać kilka tygodni i może pozostać przez miesiące lub lata. Objawy odstawienne mogą być bardzo nieprzyjemne i mogą utrzymywać się nawet po tym, jak fizyczne ślady substancji już nie istnieją w mózgu lub ciele.

Odstawienie alkoholu i detoks: oś czasu 

Większość objawów odstawienia alkoholu zaczyna się w ciągu 6 godzin po zaprzestaniu picia i zwykle stają się najbardziej intensywne po 2 lub 3 dniach. Wycofanie zwykle trwa około 1 tygodnia.

W ciągu pierwszych 12 godzin po odstawieniu osoba może zacząć się pocić, mieć mdłości i drażliwość. Wzrośnie ciśnienie krwi, a bicie serca przyspieszy. Bezsenność i drżenie wywołane odstawieniem zwykle rozpoczynają się również w ciągu pierwszych 12 godzin. Po 24 do 48 godzinach objawy ulegną pogorszeniu. W ciężkich przypadkach odstawienia zaczną pojawiać się napady padaczkowe („wstrząsy”) i halucynacje, które charakteryzują delirium tremens.

Podczas trzeciego, czwartego i piątego dnia odstawienia osoba będzie doświadczać niepokoju emocjonalnego, a delirium tremens może się utrzymywać. Po 5 dniach fizyczne objawy odstawienia zaczynają ustępować; objawy psychologiczne często jednak utrzymują się. Niektórzy ludzie będą nadal odczuwać niepokój, drażliwość i bezsenność przez tygodnie, a nawet miesiące

Leczenie

Ponieważ objawy mogą trwać dłużej u osób, które nadużywają i uporczywie zażywają alkoholu, rozsądne może być dla tych osób poszukiwanie długoterminowego leczenia.

Nikt nie powinien sam podejmować detoksu od alkoholu. Personel medyczny w szpitalach i ośrodkach odwykowych jest w stanie pomóc osobom z objawami odstawienia alkoholu. Na przykład lekarze i pielęgniarki często dostarczają pacjentom detoksykującym benzodiazepiny i leki, aby pomóc im poradzić sobie z lękiem i uniknąć napadów. Monitorują również ciśnienie krwi i inne parametry życiowe swoich pacjentów oraz upewniają się, że pozostają nawodnieni.

Ponadto ośrodki rekonwalescencji często zatrudniają terapeutów i doradców, którzy rozmawiają z pacjentami i pomagają im zarządzać emocjami podczas przechodzenia przez detoksykację. Ktoś, kto odbywa detoks w ośrodku terapeutycznym, prawdopodobnie otrzyma również dokładną diagnozę wszelkich problemów fizycznych lub psychicznych, które współistnieją z jego uzależnieniem.

Po detoksie należy skorzystać również z terapii indywidualnej lub grupowej, a następnie wspomóc leczenie wszywką alkoholową. Wszywka ma pomagać w utrzymaniu abstynencji. Po wypiciu alkoholu występują bowiem niebezpieczne objawy. 

Leczenie pomaga zapobiegać nawrotom, oferując pomoc medyczną i zapewniając dobrze wyszkolony system wsparcia, bezpieczną przestrzeń wolną od osób, miejsc i rzeczy wysokiego ryzyka oraz różne umiejętności radzenia sobie nabyte podczas terapii.