Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Leczenie alkoholizmu kobiet – 4 cechy szczególne

26 marca 2022

Alkohol już od lat jest najpopularniejszą używką, po którą sięgają Polacy. Z roku na rok spożywamy coraz większe ilości napojów wyskokowych, po alkohol sięgają również coraz młodsze osoby! Według przeprowadzanym badań, okazuje się, że do picia alkoholu przyznaje się aż 90% mężczyzn oraz 80% kobiet. Wynika z tego, że w uzależnienie od alkoholu można popaść niezależnie od płci.

Choroba alkoholowa u kobiet ma nieco inne podłoże niż alkoholizm u mężczyzn. Ze względu na zróżnicowaną budowę i predyspozycje płciowe, kobiety inaczej odczuwają emocje, w inny sposób rozpoczynają niebezpieczne picie oraz inaczej będzie przebiegać leczenie ich uzależnienia. Do uzależnienie u kobiet dochodzi najczęściej na tle emocjonalnym, które związane jest ze zbyt dużymi oczekiwaniami społeczeństwa, z traumatycznymi przeżyciami z przeszłości, czy z zaburzoną oceną własnej osoby. W takich sytuacjach alkohol wydaje się być pomocny dla kobiety, która powoli uzależnia się od niego i traci kontrolę nad swoim dotychczasowym życiem. 

Wiele ośrodków leczenia uzależnień specjalizuje się w leczeniu alkoholizmu u kobiet, ze względu na fakt, że różni się on od przebiegu uzależnienia od mężczyzn i metody stosowane u mężczyzn nie okażą się pomocne kobietom.

Alkoholizm kobiet – różnica płci

Choć choroba alkoholowa przypisywana jest zwłaszcza mężczyznom, okazuje się, że z roku na rok rośnie odsetek kobiet, które cierpią na tę chorobę. W obecnych czasach wiele różnic kulturowych płci zostało zaburzonych, zmienia się również rola kobiety w społeczeństwie, stawianych jest jej coraz więcej wymagań, z którymi próbują sobie poradzić.

Okazuje się, że odmienna fizjologia wpływa również w inny sposób na kobiety, jeżeli mówimy o spożywanie alkoholu. Kobiety o wiele szybciej upijają się, również szybciej zaczynają odczuwać skutki nadmiernego picia. Udowodniono, że z powodu nadużywania alkoholu umiera aż 4 razy więcej kobiet niż mężczyzn. 

Choroba alkoholowa u kobiet ma zazwyczaj podłoże emocjonalne. Częste zmiany hormonalne oraz wymagania stawiane przez społeczeństwo – bycie równocześnie matką, żoną, dobrą córką, pracownikiem powoduje nadmierny stres, rozdrażnienie, lęk przed nieporadzeniem sobie z zadaniami. Kobiety często pozostawione są same sobie, oceniane są również bardziej surowo przez społeczeństwo, w którym przyjęło się, że kobieta powinna potrafić zrobić wiele rzeczy naraz i nie ma prawa narzekać z powodu swojego życia. Powyższe czynniki coraz częściej powodują, że kobiety decydują się na alkohol, jako na ucieczkę od problemów. Niestety, z czasem okazuje się, że wieczorna lampka wina przeradza się w niebezpieczne uzależnienie, które powoli wyniszcza życie kobiety.

Jakie kobiety najczęściej chorują na alkoholizm?

Choć alkoholizm może dotknąć każdą z kobiet, to badania niejednokrotnie wykazały, że kobiety z wyższym wykształceniem oraz w lepszej sytuacji majątkowej i życiowej, mają większe tendencje do popadnięcie w uzależnienie. Dodatkowo, białe kobiety mają większe skłonności do niebezpiecznego picia, niż kobiety o innym kolorze skóry.

Leczenie alkoholizmu kobiet – co jest największą przeszkodą?

Postrzeganie kobiety jako nadczłowieka w naszym społeczeństwie jest rzeczą normalną. Niestety, nierealne oczekiwania i wymagania wpędzają kobiety w chorobę alkoholową, a one same boją się lub wstydzą przyznać, że mają problem i dlatego nie szukają pomocy u specjalistów. Mają poczucie winy i wyrzuty sumienia, że są słabe i nie był w stanie poradzić sobie z problemem samodzielnie.

Kolejnym aspektem jest lęk przed oceną społeczeństwa. Niestety, alkoholizm jest ogólnie tolerowany w społeczeństwie, ale tylko jeśli choruje na niego mężczyzna. W przypadku kobiety, a zwłaszcza matki, pojawia się nadmierne piętnowanie, ocenianie i moralizowanie, zamiast pomocy i zrozumienia. Dlatego też pijące matki bardzo rzadko przyznają się do swojego problemu, również w obawie przed problemami z opieką społeczną oraz odebraniem dzieci.

Czy terapia grupowa jest dla kobiety stresogenna?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy terapia grupowa polecana przez terapeutów nie będzie zbyt stresującym przeżyciem dla kobiety, biorąc pod uwagę fakt napiętnowania społecznego kobiet alkoholików? Otóż nie – w przypadku terapii przeprowadzanej w specjalistycznych ośrodkach, tworzy się najczęściej grupy mające wspólny problem, a więc kobiety pijące, po to by mogły one wszystkie zobaczyć, że nie są osamotnione w swojej chorobie i nie czyni je to gorszą matką czy żoną. Każda kobieta powinna zrozumieć, że alkoholizm to choroba, a nie powód do wstydu i ukrywania, dlatego tak ważna jest terapia. 

Oczywiście, na początku może towarzyszyć uczucie wstydu oraz strachu przed ocenianiem przez innych, jednak terapia grupowa w przypadku kobiet przynosi ostatecznie naprawdę bardzo dobre efekty.

Leczenie alkoholizmu kobiet zaczynamy od znalezienia źródła problemu

Ośrodki leczenia uzależnień, które specjalizują się w leczeniu alkoholizmu kobiet stosują oczywiście zarówno terapię grupową, jak i indywidualną. Pacjenta może wybrać, czy chce uczestniczyć w obu terapiach, czy bardziej odpowiada jej tylko jedna z metod. W przypadku kobiet terapia polega przede wszystkim na odnalezieniu źródła choroby alkoholowej. Najczęściej są to traumatyczne przeżycia z przeszłości takie jak dorastanie w rodzinie z alkoholikiem, przemoc fizyczna i psychiczna, molestowanie seksualne lub prześladowania oraz gnębienie przez rówieśników. 

Kolejnym powodem, dla którego kobiety sięgają po alkohol może być syndrom opuszczonego gniazda, a więc sytuacja, gdy dzieci są już dorosłe i samodzielne, wyprowadzają się z domu rodzinnego, a kobieta, która w pełno poświęciła się w byciu matką, czuje się nagle niepotrzebna i samotna.

Alkoholizm kobiet a depresja

Wiele kobiet sięga po napoje alkoholowe ze względu na chęć poprawienia sobie nastroju. Nawet jeśli nie upija się do nieprzytomności, to poczucie, że tylko drink czy lampka wina pomogą jej w poprawieniu sobie humoru, jest powodem do uznania, że ma ona problem z alkoholem. Jako, że alkoholizm u kobiet ma podłoże bardziej emocjonalne, wiele kobiet boryka się również z depresją. W związku z tym ośrodki leczenia uzależnień dla kobiet starają się tworzyć grupy terapeutyczne, w którym będą kobiety borykające się również z obniżeniem nastroju, lękami oraz depresją.

Czy alkoholizm kobiet jest uwarunkowany emocjonalnie?

Powszechnie uważa się, że za uzależnienia behawioralne odpowiadają głównie zniekształcenia poznawcze, a za sięganie po substancje psychoaktywne odpowiedzialne są głównie emocje. I tak, wśród kobiet, które borykają się z problemem alkoholowym rzeczywiście najczęściej za powstanie uzależnienia odpowiada emocjonalność. 

Terapeuci specjalizujący się w leczeniu alkoholizmu potwierdzają, że problem z radzeniem sobie z własnymi emocjami, zaburzone postrzeganie własnej osoby oraz ciężkie przeżycia z przeszłości są najczęściej przyczynami alkoholizmu u płci pięknej. Do przyczyn dodać można również nierealne oczekiwania społeczeństwa wobec kobiet, zbyt surowa ocena siebie samej oraz stawianie przed sobą zbyt wielu zadań, które w praktyce nie są możliwe do wykonania przez jedną osobę.

Kobiety odczuwają silniej od mężczyzn, dlatego też są bardziej narażone na popadnięcie w alkoholizm. Picie dla ukojenia nerwów po całym ciężkim dniu, czy próba zagłuszenia wyrzutów sumienia i poczucia beznadziejności może szybko przerodzić się w niebezpieczne uzależnienie.