Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Jak zregenerować wątrobę i trzustkę po alkoholu?

3 marca 2025 Jak zregenerować wątrobę i trzustkę po alkoholu?

Alkohol odznacza się niezwykle toksycznym wpływem na nasz organizm, w tym na narządu przewodu pokarmowego. Wątroba i trzustka, które pełnią istotną rolę w procesie metabolizmu substancji alkoholowych, są wyjątkowo narażone na negatywne skutki związane ze spożywaniem alkoholu. Jego nadużywanie prowadzi nie tylko do wielu chorób, ale także do niewydolności tych dwóch niezwykle ważnych narządów odpowiedzialnych za wiele istotnych funkcji. Jeżeli często sięgamy po alkohol, powinniśmy zdawać sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji jego spożywania, a także – jak sobie z nimi radzić. Jak zatem napoje procentowe wpływają na pracę wątroby i trzustki? Jak je zregenerować? 

Alkohol i jego wpływ na wątrobę oraz trzustkę

Alkohol etylowy to produkt o złym wpływie na sprawność naszych narządów wewnętrznych. Jednocześnie jest bardzo często spożywany. Alkohol wchodzi w bezpośrednią interakcję z wątrobą i trzustką, w związku z czym są one silnie narażone na jego toksyczne działanie. Aż 90% substancji alkoholowych rozłożonych zostaje w naszej wątrobie – za rozkład ten odpowiada enzym trawienny, dehydrogenaza alkoholowa (z ang. alcohol dehydrogenase). Enzym ten rozkłada etanol do różnych substancji, a jedną z pochodnych w tym procesie jest aldehyd octowy.

Wątroba spełnia wiele niezwykle istotnych dla zdrowia naszego organizmu funkcji. Jest ona nie tylko największym gruczołem, ale też bardzo ważnym organem w układzie pokarmowym. Do jej najważniejszych działań należą: wsparcie gospodarki węglowodanowej, tłuszczowej i białkowej, gromadzenie zapasu witamin, wytwarzanie żółci, wsparcie funkcji immunologicznych oraz uczestniczy w procesie detoksykacji naszego organizmu za sprawą neutralizatorów toksyn. Powoduje to, że wątroba jest jednym z bardziej narażonych na działanie toksycznych substancji narządów wewnętrznych w organizmie człowieka. Wątroba jest zatem narażona między innymi na działanie aldehydu octowego, a działanie to jest znacznie bardziej toksyczne niż działanie samego etanolu.

Trzustka natomiast uczestniczy w metabolizmie cukrów, zarazem wytwarza enzymy trzustkowe niezbędne do trawienia białek i tłuszczów. Pełni więc dwie ważne funkcje: nie tylko wspomaga jelita poprzez produkcję enzymów potrzebnych do strawienia składników odżywczych, ale także odpowiada za produkcję hormonów, które regulują poziom glukozy we krwi. Alkohol posiada wysoki indeks glikemiczny – powoduje to duży wyrzut insuliny, co w efekcie zaburza prawidłową pracę trzustki.

Alkohol jest jedną z bardziej szkodliwych substancji spożywanych przez nas na co dzień. Zalicza się do grupy produktów źle wpływających na pracę wątroby oraz trzustki. Regularnie spożywany, wykazuje negatywne działanie dla tych narządów – nie tylko zaburza ich pracę, ale również uszkadza komórki. Powoduje rozwój ich chorób przewlekłych – najczęściej do marskości wątroby oraz ostrego zapalenia trzustki – a nawet do ich niewydolności, co może zakończyć się śmiercią.

Oznaki problemów z wątrobą

Objawy chorej wątroby to:

Oznaki problemów z trzustką

Objawy chorej trzustki to:

Jak zregenerować wątrobę i trzustkę po alkoholu?

Na procesy regeneracyjne naszego organizmu wpływa wiele czynników. Niektóre narządy regenerują się samoistnie, inne – niekoniecznie. Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, czy wątroba i trzustka regenerują się samoistnie, przedstawimy kilka sposobów na to, aby oba te narządy wspomóc. Jest to niezwykle ważne, aby wdrożyć odpowiednie działania i zmiany w naszym stylu życia, gdyż bez tego nawet możliwa autoregeneracja organów może nie przynieść dostatecznej poprawy. Oto kroki, które należy podjąć, aby wspomóc wątrobę oraz trzustkę:

Czy wątroba zregeneruje się sama?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo regeneruje się wątroba i czy jest to w ogóle możliwe. Pytania te padają nie tylko ze strony osób zmagających się z chorobami wątroby – w końcu organ ten pełni istotną rolę w procesie detoksykacji organizmu. Na szczęście, samoczynna regeneracja wątroby jest możliwa. Mniej pozytywną wiadomością jest jednak fakt, że na proces regeneracji składa się wiele czynników, a każde kolejne obciążenie wątroby wpływa negatywnie na zdolność wątroby do tej regeneracji.

Poziom uszkodzenia wątroby wpływa między innymi na czas jej autoregeneracji. Wątroba zazwyczaj potrzebuje od 4 tygodni do nawet kilku miesięcy, aby cofnąć zmiany chorobowe w jej obrębie i odbudować swoje komórki. W skrajnych przypadkach, gdy uszkodzenia te zaszły za daleko lub są wynikiem nadmiernego i wieloletniego spożywania alkoholu, okres ten może wydłużyć się nawet do kilku lat.

Niestety istnieją też przypadki, w których wątroba nie zdoła się zregenerować już nigdy. Najczęściej dotyczy to marskości wątroby – postępującego zwłóknienia jej miąższu, którego następstwem w wielu przypadkach jest śmierć. Warto dodać, że na marskość wątroby przede wszystkim narażone są osoby spożywające duże ilości alkoholu.

Czy trzustka zregeneruje się sama?

O wiele mniej optymistycznie przedstawia się odpowiedź na to samo pytanie dotyczące trzustki. Niestety, proces jej regeneracji jest znacznie bardziej utrudniony niż proces regeneracji wątroby. Trzustka wykazuje ograniczone zdolności do autoregeneracji, co powoduje, że wszelkie zmiany chorobowe w jej obrębie mogą okazać się znacznie bardziej poważniejsze ze względu na swoją nieodwracalność. W przypadku chęci wsparcia trzustki najważniejsza będzie profilaktyka.

Wątroba i trzustka a leki

Jeśli zmagamy się z objawami, które wskazują na problemy z wątrobą czy trzustką, przede wszystkim należy udać się do lekarza, gdyż żadna profilaktyka nie zastąpi diagnozy i odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki.

Na rynku znajdziemy wiele leków na wątrobę i trzustkę zarówno z przepisu lekarza, jak i te dostępne bez recepty. Istnieją też tabletki na wątrobę dla alkoholików. Ich składniki aktywne mogą być pomocne w stanach chorobowych.

Pamiętajmy, aby przed wybraniem leków najlepiej skonsultować tę decyzję z lekarzem.