Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Jak wygląda życie alkoholika?

13 lipca 2022 jak-wyglada-zycie-alkoholika

Życie alkoholika jest ciężkie i skoncentrowane wokół używki. W jednej chwili zupełnie utracił kontrolę nad swoim zachowaniem oraz nie panuje nad swoimi decyzjami. Są generowane przez alkohol. Mózg alkoholika zmaga się z wieloma trudnościami, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Podstawowe czynności sprawiają mu ogromną trudność. Alkoholik w zaawansowanym stanie odsuwa się z życia rodzinnego i zaniedbuje wszystkie ważne sprawy. Z powodu problemów z pracą często traci posadę oraz rozpoczyna swoje problemy majątkowe. Aby zwalczyć chorobę potrzeba wielu sił oraz samozaparcia. Osobie, która pije przez większość czasu, nie wiedząc nawet co się z nią dzieje, bardzo ciężko jest odnaleźć motywację. 

Życie alkoholika to same problemy oraz trudne do zniesienia objawy choroby. W pewnym momencie każda sfera jego życie staje się zupełnie zniszczona. Nie pozostaje mu nic innego jak alkohol. Uzależnionemu towarzyszą przykre emocje: bezradność, bezsilność, poczucie winy, rozdrażnienie i agresja. W dalszych etapach choroby pojawiają się problemy psychiczne oraz choroby somatyczne. Wiele narządów zostaje poważnie obciążone i rozwijające się choroby wyniszczają organizm alkoholika. 

Typy alkoholików, które musisz znać.  

Alkoholizm może się przejawiać różnorodnie. Każdy uzależniony może różnić się od siebie w zależności od stadium choroby, w którym się znajduje. Wyróżnione zostały określone typy alkoholików, które są najczęściej spotykane. 

Jak diagnozowany jest alkoholizm? 

Diagnoza alkoholizmu polega na odróżnieniu go od picia ryzykownego lub picia szkodliwego. Czasem ciężko jest jednoznacznie ustalić diagnozę. Uzależnienie od alkoholu wiąże się z adaptacją mózgu do dużych ilości alkoholu. Specjalista musi zbadać zjawiska kliniczne oraz fizjologiczne, aby postawić prawidłową diagnozę. Alkoholizm powoduje patologiczne zmiany w obrębie najważniejszych narządów w organizmie. Istnieje wiele charakterystycznych objawów, które informują o rozwoju choroby. Zauważalne są zmiany w sposobie oraz ilości picia (rośnie tolerancja na alkohol). Osoba uzależnione odsuwa inne sprawy na bok i zaczyna koncentrować całe swoje życie wokół alkoholu. Silna obsesja powoduje trudności w życiu rodzinnym, zawodowym oraz społecznym. Alkoholikowi towarzyszy ciągły głód alkoholowy, który doprowadza do wielodniowych ciągów alkoholowych. Jednym z głównych objawów jest odczuwany przymus do spożywania napojów alkoholowych. To zwykle brak kontroli nad spożywanymi trunkami jest początkiem choroby alkoholowej. 

Do diagnozy alkoholizmu często wykorzystywane są specjalistyczne testy psychologiczne. Do zbadania łatwe są także dolegliwości fizycznego uzależnienia. Osoba, która odstawia nagle używkę może doświadczać różnorodnych skutków ubocznych. Pełna diagnoza obejmuje także badania laboratoryjne, w skład których wchodzi: morfologia, eletrolity oraz oznaczenie glikemii. Niektóry osoby są bardzo trudne do zbadania. Alkoholizm ciągle ewoluuje i z stereotypowego obrazu alkoholika nie zostało prawie nic. Coraz częstszym przypadkiem są wysoko funkcjonujący alkoholicy, którzy pozornie nie budzą żadnych wątpliwości. Diagnoza to pierwszy krok w stronę leczenia, dlatego nie wolno do niej zmuszać, ponieważ dana osoba musi wyrazić na to zgodę. Nawet decyzja sądu nie jest na tyle silna, aby dana osoba podjęła konkretne kroki. 

Dlaczego alkoholizm jest groźny?

Alkohol ma niszczący wpływ na cały organizm oraz psychikę człowieka. Choroba jest bardzo podstępna i wymaga długotrwałego leczenia. Mimo to zostaje z nami do końca życia. Alkoholik musi stale kontrolować swoje zachowanie oraz zachować dożywotnią abstynencję, aby nie dopuścić do nawrotu choroby. Alkoholizm jest groźny, ponieważ rozwija się niepozornie. Bardzo trudno jest dostrzec pierwsze sygnały. Nim się obejrzymy używka opanuje całe nasze życie. Każda sfera w życiu człowieka staje pod znakiem zapytania, gdy pojawia się uzależnienie od alkoholu. Bardzo często alkoholizm kończy się tragicznie, ponieważ danej osoby nie udaje się uratować. Śmierć z przepicia to tylko jeden z czarnych scenariuszy, który zdarza się aż nazbyt często. Ponadto uzależnienie od alkoholu jest niszczące dla całej rodziny chorego. Alkoholizm nigdy nie dotyczy tylko samego alkoholika. Dlatego też choroba jest poważna oraz wyniszczająca.