Jak wygląda życie alkoholika?
13 lipca 2022Życie alkoholika jest ciężkie i skoncentrowane wokół używki. W jednej chwili zupełnie utracił kontrolę nad swoim zachowaniem oraz nie panuje nad swoimi decyzjami. Są generowane przez alkohol. Mózg alkoholika zmaga się z wieloma trudnościami, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Podstawowe czynności sprawiają mu ogromną trudność. Alkoholik w zaawansowanym stanie odsuwa się z życia rodzinnego i zaniedbuje wszystkie ważne sprawy. Z powodu problemów z pracą często traci posadę oraz rozpoczyna swoje problemy majątkowe. Aby zwalczyć chorobę potrzeba wielu sił oraz samozaparcia. Osobie, która pije przez większość czasu, nie wiedząc nawet co się z nią dzieje, bardzo ciężko jest odnaleźć motywację.
Życie alkoholika to same problemy oraz trudne do zniesienia objawy choroby. W pewnym momencie każda sfera jego życie staje się zupełnie zniszczona. Nie pozostaje mu nic innego jak alkohol. Uzależnionemu towarzyszą przykre emocje: bezradność, bezsilność, poczucie winy, rozdrażnienie i agresja. W dalszych etapach choroby pojawiają się problemy psychiczne oraz choroby somatyczne. Wiele narządów zostaje poważnie obciążone i rozwijające się choroby wyniszczają organizm alkoholika.
Typy alkoholików, które musisz znać.
Alkoholizm może się przejawiać różnorodnie. Każdy uzależniony może różnić się od siebie w zależności od stadium choroby, w którym się znajduje. Wyróżnione zostały określone typy alkoholików, które są najczęściej spotykane.
- Młodzi dorośli alkoholicy – ten typ jest bardzo częstym rodzajem uzależnionych od alkoholu osób. Dotyczy on ludzi między 20 a 30 rokiem życia. W okresie młodości, na studiach młodzi ludzie wychodzą z domu rodzinnego i zaznają wolności w swoim życiu. Często kończy się to codziennymi imprezami, na których nigdy nie braknie alkoholu. Regularnie pijący małoletni mają większe szanse na rozwinięcie się uzależnienia od alkoholu. Tego typu osoby nie poszukują pomocy, ponieważ wydaje się im normalne, że jest to wiek korzystania z życia oraz imprezowania z alkoholem. Na rozwój choroby mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, jednak najczęściej ma to związek z otoczeniem i środowiskiem, w którym przebywają.
- Młodzi antyspołeczni alkoholicy to druga grupa uzależnionych od alkoholu. Im wcześniej rozpocznie się picie alkoholu, które będzie kontynuowane każdego dnia, tym łatwiej o uzależnienie. Młodzi ludzie nie do końca rozwinęli umiejętność kontrolowania swoich zachowań oraz emocji. Ich mózg jest w fazie rozwoju, dlatego prezentowane przez nich działania wiążą się z wieloma nieprzemyślanymi decyzjami. Spożywanie alkoholu przed 18 rokiem życia może prowadzić do szybkiego uzależnienia, chorób psychicznych oraz trudności w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Za ten typ odpowiada najczęściej wychowanie się w domu alkoholika, choroby psychiczne oraz zaburzenia osobowości w kontekście zachowań antyspołecznych.
- Funkcjonalni alkoholicy – do tej grupy ludzi zaliczamy osoby w średnim wieku, wykształcone, z rodziną oraz pracą. Funkcjonalny alkoholik potrafi oddzielić życie prywatne od uzależnienia. Nie zaniedbuje obowiązków i różni się od popularnego modelu alkoholika. Odnosi sukcesy i nie wygląda jakby potrzebował pomocy. Ten typ bardzo często odznacza się depresją. Wysoko – funkcjonujący alkoholicy zachowują pozory i często stres w pracy jest ich powodem uzależnienia. Diagnoza takich alkoholików jest trudna, ponieważ często doskonale ukrywają chorobę przed swoimi bliskimi.
- Pośredni alkoholicy rodzinni – korzenie choroby można zauważyć najczęściej w postaci wielopokoleniowego uzależnienia. Są obciążeni genetycznie i od dziecka mają kontakt z alkoholikami. Tego typu osoby bardzo często korzystają również z innych używek, co tylko potęguje uzależnienie od alkoholu. Wielokrotnie doświadczają chorób z zakresu funkcjonowania psychicznego. Zwykle potrzebują szerszej pomocy, która obejmie także ich inne problemy psychiczne. Tego typu pacjenci są odbierani jako trudni do wyleczenia.
- Chronicznie ciężcy alkoholicy – ten typ zaczyna bardzo wcześnie inicjację alkoholową i bardzo szybko uzależnia się od groźnej substancji. Bardzo często mają problemy z prawem oraz antyspołeczne zaburzenia osobowości.
Jak diagnozowany jest alkoholizm?
Diagnoza alkoholizmu polega na odróżnieniu go od picia ryzykownego lub picia szkodliwego. Czasem ciężko jest jednoznacznie ustalić diagnozę. Uzależnienie od alkoholu wiąże się z adaptacją mózgu do dużych ilości alkoholu. Specjalista musi zbadać zjawiska kliniczne oraz fizjologiczne, aby postawić prawidłową diagnozę. Alkoholizm powoduje patologiczne zmiany w obrębie najważniejszych narządów w organizmie. Istnieje wiele charakterystycznych objawów, które informują o rozwoju choroby. Zauważalne są zmiany w sposobie oraz ilości picia (rośnie tolerancja na alkohol). Osoba uzależnione odsuwa inne sprawy na bok i zaczyna koncentrować całe swoje życie wokół alkoholu. Silna obsesja powoduje trudności w życiu rodzinnym, zawodowym oraz społecznym. Alkoholikowi towarzyszy ciągły głód alkoholowy, który doprowadza do wielodniowych ciągów alkoholowych. Jednym z głównych objawów jest odczuwany przymus do spożywania napojów alkoholowych. To zwykle brak kontroli nad spożywanymi trunkami jest początkiem choroby alkoholowej.
Do diagnozy alkoholizmu często wykorzystywane są specjalistyczne testy psychologiczne. Do zbadania łatwe są także dolegliwości fizycznego uzależnienia. Osoba, która odstawia nagle używkę może doświadczać różnorodnych skutków ubocznych. Pełna diagnoza obejmuje także badania laboratoryjne, w skład których wchodzi: morfologia, eletrolity oraz oznaczenie glikemii. Niektóry osoby są bardzo trudne do zbadania. Alkoholizm ciągle ewoluuje i z stereotypowego obrazu alkoholika nie zostało prawie nic. Coraz częstszym przypadkiem są wysoko funkcjonujący alkoholicy, którzy pozornie nie budzą żadnych wątpliwości. Diagnoza to pierwszy krok w stronę leczenia, dlatego nie wolno do niej zmuszać, ponieważ dana osoba musi wyrazić na to zgodę. Nawet decyzja sądu nie jest na tyle silna, aby dana osoba podjęła konkretne kroki.
Dlaczego alkoholizm jest groźny?
Alkohol ma niszczący wpływ na cały organizm oraz psychikę człowieka. Choroba jest bardzo podstępna i wymaga długotrwałego leczenia. Mimo to zostaje z nami do końca życia. Alkoholik musi stale kontrolować swoje zachowanie oraz zachować dożywotnią abstynencję, aby nie dopuścić do nawrotu choroby. Alkoholizm jest groźny, ponieważ rozwija się niepozornie. Bardzo trudno jest dostrzec pierwsze sygnały. Nim się obejrzymy używka opanuje całe nasze życie. Każda sfera w życiu człowieka staje pod znakiem zapytania, gdy pojawia się uzależnienie od alkoholu. Bardzo często alkoholizm kończy się tragicznie, ponieważ danej osoby nie udaje się uratować. Śmierć z przepicia to tylko jeden z czarnych scenariuszy, który zdarza się aż nazbyt często. Ponadto uzależnienie od alkoholu jest niszczące dla całej rodziny chorego. Alkoholizm nigdy nie dotyczy tylko samego alkoholika. Dlatego też choroba jest poważna oraz wyniszczająca.