Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Jak poznać alkoholika w rodzinie?

31 października 2021

Uzależnienie od alkoholu to często spotykany problem. Jego ofiarą może paść każdy – zarówno pracownik umysłowy jak i fizyczny, bogaty i biedny, wykształcony i taki, który szybko zakończył swoją edukację. Alkoholizm często wiąże się z doświadczaniem chronicznego stresu w pracy czy w domu. Wielu osobom przed długi czas udaje się z powodzeniem tuszować swój problem i żyć względnie normalnie. Jednak z czasem jest to coraz trudniejsze do ukrycia.  

Niestety nawet członkowie najbliższej rodziny mogą mieć problem z rozpoznaniem pierwszych objawów uzależnienia, jednakże są na to sposoby – przede wszystkim trzeba bacznie obserwować zachowanie osoby, w której przypadku zachodzi podejrzenie, że może być uzależniona.

4 fazy alkoholizmu – podstawowe objawy uzależnienia

Choroba alkoholowa składa się z czterech faz. Podział ten stosuje się w psychologii, medycynie oraz w placówkach, zajmujących się leczeniem uzależnień.

Pierwsze stadium problemu

Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo i początkowo trudno ją rozpoznać, gdy choremu nie zdarzają się, np. ciągi alkoholowe (spożywanie alkoholu przez kilka dni pod rząd). Trzeba być jednak czujnym i zwracać uwagę na bliskich. Być może któryś z nich spożywa alkohol zbyt często, np. po ciężkim dniu pracy w celu zrelaksowania się lub w związku z nastaniem weekendu. Należy pamiętać, że alkoholizm to również picie alkoholu w małych ilościach, ale regularnie. Warto przedstawić swoje obserwacje i próbować wybadać jak wygląda sytuacja z perspektywy bliskiej nam osoby. Dobrze jest zapytać:

Im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana tym łatwiej będzie ją wyleczyć.

Cięższe przypadki – Alkoholizm

Początkowy etap choroby alkoholowej jest trudny do wychwycenia. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy żyje się w biegu i spędza wspólnie znikomą ilość czasu. Niestety gdy zaobserwowane u bliskiej osoby zostaną któreś z poniższych objawów, trzeba jak najszybciej nakłonić ją do zapisania się na terapię odwykową. Szybka reakcja może zatrzymać chorobę i dać szansę na wyleczenie. Poniżej objawy, które jasno wskazują na uzależnienie od alkoholu:

Charakterystyka dzieci alkoholików

Alkoholizm dotyka nie tylko osobę chorą, ale również jej rodzinę. Wywiera ogromny wpływ na dzieci i ich przyszłość. Osoby, które wychowywały się w rodzinach borykających się z tego typu problemami mogą częściej niż inni popadać w różnorakie uzależnienia, ze względu na nieprawidłowe wzorce i wypracowane w sobie schematy, które pomagały im przetrwać trudne dzieciństwo. W dorosłym życiu dzieci alkoholików mają często problemy z budowaniem zdrowych relacji międzyludzkich, które objawiają się, np. uzależnieniem się od innych, co dotyczy około takich osób (np. od partnera). Ponadto doświadczają różnych zaburzeń społecznych i psychicznych. Cierpią z powodu depresji, a czasem nawet decydują się na ostateczny krok i odbierają sobie życie.

Bezpieczne relacje

Dzieci wychowywane w rodzinach z problemem alkoholowym nie są skazane na smutną przyszłość. Istnieją sposoby na zminimalizowanie skutków takiej sytuacji. Rozwój dzieci z dysfunkcyjnych rodzin może przebiegać względnie normalnie jak głoszą specjaliści. Kluczem do sukcesu jest, aby taki młody człowiek miał możliwość budowania zdrowych, bezpiecznych więzi z innymi dorosłymi, np. z babcią, ciotką, wychowawcą szkolnym. Dzieciom alkoholików szczególnie potrzebne są: wsparcie, miłość oraz troska.  One pragną być zauważone i wysłuchane, chcą choć na chwilę poczuć się dla kogoś ważne.

Dorosłe dzieci alkoholików a związki

DDA, czyli dorosłe dzieci alkoholików mają problem ze znalezieniem odpowiedniego partnera. Najczęściej wchodzą w relacje z osobami, które są uzależnione lub chłodne emocjonalnie (choć chciały by czegoś zupełnie innego). Odwzorowują w ten sposób nieświadomie więzi z dzieciństwa. 

Dorosłe dzieci alkoholików lubią czuć się potrzebne, dlatego często decydują się na bycie w związku z osobą, która wymaga pomocy w jakimś życiowym zakresie. Tacy dorośli koncentrują się wtedy na rozwiązaniu problemu, poświęcając siebie i zapominając o swoich troskach. To niestety bardzo zgubny schemat.

Strach przed straceniem kontroli

Dorośli, którzy dorastali w rodzinach alkoholowych są bardzo powściągliwi w zachowaniu i w reakcjach. Nie są wylewni i zazwyczaj boją się okazywać uczucia. Wynika to z lęku. Czują, że muszą cały czas trzymać rękę na pulsie i kontrolować siebie oraz innych. Są zdania, że to jedyny sposób, aby życie było chociaż znośne. Odczuwają niepokój gdy nie mogą lub nie dają rady mieć nad wszystkim kontroli.

Dorosłe Dzieci Alkoholików

Szereg objawów pojawiających się u osób wychowujących się w rodzinach z problemem alkoholowym nazwano syndromem  Dorosłych Dzieci Alkoholików. Takim ludziom dedykowane są, dostosowane do ich potrzeb, specjalne terapie grupowe oraz indywidualne, które mają pomóc im przepracować to, co spotkało ich w dzieciństwie oraz nauczyć jak prawidłowo funkcjonować w dorosłym życiu społecznym.