Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Filmy o alkoholizmie. Pokazują realia, motywują

21 stycznia 2022

Problem alkoholizmu ukazywany w filmach, najczęściej ma na celu pokazanie wagi problemu oraz jakich wyniszczeń może dokonać. Choroba alkoholowa ukazywana w filmach może być również bodźcem do uświadomienia sobie, że ma się problem z alkoholem lub bodźcem do rozpoczęcia walki z tą niezwykle podstępną i skomplikowaną chorobą. 

Twórcy filmów – dokumentalnych, obyczajowych czy nawet seriali – wplatają w główny wątek wątki poboczne, które ukazują jakie są mechanizmy powstawania choroby alkoholowej, jak zachowuje się chory na każdym etapie jego powstawania oraz jaką rolę pełni alkoholizm w życiu społecznym i rodzinnym osoby uzależnionej. Często alkoholizm ukazywany jest z perspektywy osób bliskich – rodziny czy przyjaciół – pokazuje jak choroba alkoholowa potrafi również wpłynąć na ich życie, zdrowie i psychikę.

„Kiedy mężczyzna kocha kobietę”

Film opowiada o problemie alkoholowym wśród kobiet. Alice (Meg Ryan) oraz Michael (Andy Garcia) są zakochaną parą, która bierze w końcu ślub. Rodzą im się dwie córeczki. Dopiero po latach mąż zauważa, że żona ma poważny problem i cierpli na uzależnienie od alkoholu. Uzależnienie powoduje, że Alice zaniedbuje męża oraz córki zaczyna zachowywać się irracjonalnie i traci kontakt z własną rodziną. Michael walczy o to, by przekonać żonę do rozpoczęcia leczenia, a gdy ta zgadza się, mąż bardzo ją wspiera w trakcie trwania terapii. Film pokazuje również relacje małżonków po zakończonym leczeniu alkoholowym.

„Pętla”

Rozpaczliwie walczący z alkoholizmem Kuba (grany przez Gustawa Holoubka) z całych sił pragnie wyzdrowieć. Wraz ze swoją dziewczyną Krysią (Aleksandra Śląska) mają udać się do poradni, by Kuba mógł rozpocząć leczenie. Musi wytrwać do wieczora w trzeźwości, czekając na swoją dziewczynę. Spędzając czas głównie na oczekiwaniu, zaczyna zmagać się ze swoim nałogiem i walczy, by nie sięgnąć po alkohol. W końcu nie wytrzymuje napięcia i wychodzi z domu na spacer. Przechadzając się ulicami szarego miasta, zaczyna rozmyślać o swoim życiu…

„Zranione dusze”

Wieloletni alkoholik Lyle Mollencamp (Martin Sheen) złamany swoim nałogiem i ciągłymi niepowodzeniami, zaczyna zachowywać się agresywnie w stosunku do swojego najbliższego otoczenia, zwłaszcza w stosunku do swojej żony Joyce (Melinda Dillon). Przerażona kobieta postanawia walczyć z przemocą i pozywa męża do sądu, żądając jego eksmisji oraz próbując pozbawić go praw rodzicielskich. Lyle zostaje wysłany na przymusową terapię alkoholową, podczas której zauważa ile szkód spowodował jego nałóg, nie tylko jemu, ale przede wszystkim jego rodzinie.

„Wszyscy jesteśmy Chrystusami”

Film opowiada historię choroby alkoholowej Adama z perspektywy jego syna oraz jego własnej. Naprzemienne sceny łączą się w bolesną całość, ukazując spustoszenia, których dokonał Adam, oraz strat jakich doświadczył Sylwek, jego syn. Wspomnienia Adama przechodzą również do jego młodości, ukazując łańcuch choroby alkoholowej – ojciec Adama również był alkoholikiem, a Adam poprzysiągł sobie, że nigdy nie uzależni się od alkoholu i nie wyrządzi krzywd, których doświadczył w dzieciństwie, swojej rodzinie i dzieciom…

„28 dni”

Film opowiada o młodej pisarce, która czerpie z życia pełnymi garściami, często imprezując nocami i upijając się. Po nastaniu poranka główna bohaterka Gwen (Sandra Bullock) odczuwa nieprzyjemnie skutki kaca i potrzebuje sporo czasu, by dojść do siebie. Nie uważa jednak swojego trybu życia za coś niepokojącego, traktuje go jak coś normalnego wśród młodych ludzi. Pewnego razu, na weselu swojej siostry, upija się zbyt mocno i powoduje wypadek samochodowy, czego skutkiem jest miesięczny przymusowy odwyk w klinice leczenia uzależnień. Dopiero wtedy do Gwen dociera, że jest uzależniona od alkoholu, a jej dotychczasowe życie do tego doprowadziło. 

„Zostawić Las Vegas”

Filmowy dramat, którego głównym bohaterem jest Ben Sanderson (grany przez Nicolasa Cage’a) – scenarzysta, który boryka się z poważnym problemem alkoholowym. Powoli wyniszcza całe swoje życia, by w końcu otrzymać wypowiedzenie od swojego szefa, w związku z uzależnieniem. Ben czuje, że nie pozostało mu już nic innego, jak pojechać do Las Vegas i skończyć tam swój żywot…

„Lot”

Uzależniony od alkoholu Whip jest kapitanem linii lotniczych. Pewnego razu, podczas awarii samolotu, awaryjnie ląduje, ratując przy tym pasażerów znajdujących się w samolocie. Początkowo zostaje okrzyknięty bohaterem, jednak w toku śledztwa zaczynają wypływać coraz bardziej nieprzyjemne fakty na jego temat, które wpędzają go w poważne kłopoty.

„Żółty szalik”

Dyrektor firmy, który ma problemy z alkoholem, obiecuje swojej obecnej partnerce dzień przed Wigilią, że skończy z nałogiem i nie będzie więcej pił. Niestety, nie dotrzymuje słowa i upity do nieprzytomności zostaje odwieziony do swojej matki. Tam, wspólnie spędzają Święta, w prawdziwej rodzinnej i przytulnej atmosferze. Matka daj mu w prezencie żółty szalik, który ma stać się jego talizmanem chroniącym go przed zgubnym nałogiem alkoholowym.

Dokumenty o uzależnieniach, które można wykorzystać w trakcie lekcji wychowawczych i nie tylko

W placówkach oświatowych, na lekcjach wychowawczych nauczyciele mogą poruszać temat uzależnienia alkoholowego. Jako pomocy użyć mogą filmów dokumentalnych mówiących o alkoholizmie, które zatwierdzone są przez Szkolny Program Profilaktyki Uzależnień przez Dyrekcję. Kolejną dostępną opcją jest zaproszenie terapeuty czy psychologa specjalizującego się w leczeniu uzależnień lub skorzystać z innych dostępnych filmów, które później z nimi omówi.

„Wszyscy piją”

Jest to film zrealizowany we współczesnych realiach, pokazujący, że każda osoba może popaść w nałóg alkoholowy. Film na podstawie historii trzech bohaterów, wyprowadza z błędnego stereotypu alkoholika, czyli osoby brudnej, zaniedbanej i leżącej nieprzytomnej gdzieś na chodniku czy w parku.

„Jak działa alkohol? Alkohol vs. Twój organizm!”

Dokument w przystępny dla uczniów sposób pokazuje jaki wpływ na nasz organizm ma spożywanie alkoholu etylowego. Pokazane są zmiany zachodzące w organizmie oraz walka, którą musi podjąć, gdy gromadzą się w nim toksyny alkoholowe.

„Korkociąg”

Jest to film, który pokazuje rozwój i różne stadia uzależnienia od alkoholu. W trakcie jego trwania bohaterzy doznają różnych uszkodzeń cielesnych i psychicznych, takich jak psychozy, halucynacje, delirium czy napady padaczkowe. Film prześmiewczo wplata w ten poważny temat przemówienie zachwalające rozwój przemysłu spirytusowego w jednej z firm, która zajmuje się jego produkcją.

Filmy, które promują trzeźwych alkoholików i motywują do zmian!

„Nazywam się Bill W.”

Historia upadku maklera giełdowego, który popadł w uzależnienie od alkoholu. Udaje mu się wyjść z tej ciężkiej choroby i postanawia pomóc również innym, którzy borykają się z alkoholizmem. Zakłada Wspólnotę Anonimowych Alkoholików, która od tamtej pory pomaga milionom ludzi na naszej planecie.

„Wyjść na prostą”

Film opowiada o parze, której związek mocno wiąże się z piciem alkoholu. Nagle kobieta uświadamia sobie powagę problemu i dołącza do jednej z grup wsparcia. Dzięki temu przejmuje kontrolę nad nałogiem i jest w stanie powrócić do swojego dawnego życia.