Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Czy wyjście z uzależnienia o własnych siłach jest możliwe?

30 kwietnia 2022

Uzależnienie to ciężka choroba, która dosięga zarówno umysł, jak i ciało. Popaść w uzależnienie można w każdym momencie swojego życia, niezależnie od wieku, płci czy wykonywanego zawodu. Niestety, droga do wyjścia z uzależnienia jest długa i skomplikowana, gdyż każde uzależnienie również wbrew pozorom jest bardzo skomplikowane. W dzisiejszych czasach uzależnić można się od substancji takich jak alkohol, narkotyki czy niektóre leki, ale również od czynności, na przykład od korzystania z telefonu, od zakupów czy od seksu. W praktyce uzależnić można się od wszystkiego, a ogólna dostępność wielu dóbr materialnych tylko wspomaga procesy powstawania uzależnień.

Czy możliwe jest wyjście z uzależnienia na własną rękę? Czy wystarczy silna wola, by powrócić do zdrowia?

Czym jest uzależnienie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym właściwie jest uzależnienie? Uzależnienie to zaburzenie mające podłoże psychiczne oraz somatyczne, które polega na wykonywaniu czynności lub zażywaniu szkodliwej substancji. Czynności te wykonywane są poza kontrolą osoby uzależnionej, podobnie z zażywaniem substancji. Uzależniony traci kontrolę nad swoim zachowaniem i nie jest w stanie funkcjonować bez swojego uzależnienia. O uzależnieniu mówimy również wtedy, gdy mamy świadomość szkodliwości zażywanej substancji lub wykonywanej czynności, a mimo tego kontynuujemy jej zażywanie lub wykonywanie. 

Czy wyjście z uzależnienia o własnych siłach jest możliwe?

Uzależnienie dotyczy równocześnie umysłu oraz ciała, w związku z czym jest to zaburzenie bardzo złożone. Obecnie wiele osób boryka się z różnymi problemami psychicznymi, które mogą być bardzo krótką drogą do powstania uzależnienia. Dodatkowo osoby wychowywane w patologicznym środowisku oraz brak odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju emocjonalnego zwiększają szanse na uzależnienie się w życiu dorosłym.

Wiele osób wstydzi się swojego uzależnienia i nie chce szukać pomocy u specjalistów. Próby samodzielnego wyjścia z uzależnienia często kończą się fiaskiem, mogą spowodować również pogłębienie się problemu. W przypadku alkoholizmu samo odstawienie etanolu nie powoduje, że osoba przestaje być od niego uzależniona, gdyż pozostaje jeszcze aspekt psychiczny.

Dlaczego samotna walka z uzależnieniem jest tak ciężka?

Leczenie uzależnienia jest skomplikowanym procesem nawet pod okiem odpowiednich specjalistów, dlatego próby samodzielnego pokonania swojego problemu mogą okazać się niemożliwe do wykonania. Bez odpowiedniego wsparcia oraz narzędzi, którymi dysponują ośrodki leczenia uzależnień, najprawdopodobniej osoba uzależniona nie będzie w stanie powrócić do zdrowia. Samotna walka z uzależnieniem jest również bardzo ciężka z powodu fizycznego uzależnienia od na przykład narkotyków, alkoholu czy leków. W przypadku odstawienia tych substancji na własną rękę, pojawiają się objawy odstawienia, uzależniony zaczyna odczuwać tak zwany głód, a połączenie tych dwóch czynników może być niebezpieczne zarówno dla jego zdrowia, ale nawet życia!

Wyjście z uzależnienia o własnych siłach – jak tego dokonać?

Uzależnienie to złożona choroba, dlatego proces wychodzenia z uzależnienia jest równie złożony. Nie wystarczy jedynie zaprzestać wykonywać czynności lub zażywać substancji, od której jest się uzależnionym, by się wyleczyć. Bardzo istotne jest poznanie przyczyny jego powstania oraz poznanie sposobów na radzenie sobie bez niego. Samodzielne poznanie istoty powstania uzależnienia to proces, który jest praktycznie niemożliwy, tak samo niemożliwe okazuje się „wyposażenie się” w narzędzia pozwalające na życie bez swojego uzależnienia.

Uzależnienie zaczyna się od niewinnej chęci odstresowania się po ciężkim dniu

Każde uzależnienie początkowo było tylko niewinnym sposobem na odstresowanie się, na miłe zakończenie ciężkiego dnia, czy sposobem na dodanie sobie odwagi w różnych sytuacjach społecznych. Niestety, wiele czynników ludzkich, o których często sami nie wiemy, może sprawić, że zwykła przyjemność przerodzi się w niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia uzależnienie. Początkowo potrzeba nam więcej czasu spędzonego na grze komputerowej, by się odstresować lub dodatkowego piwa, by poczuć w głowie przyjemny szum, jednak z czasem wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli. Obsesyjne myślenie o napiciu się, zaniedbywanie obowiązków, utrata zainteresowania innymi czynnościami, zmiana zachowania czy zaniedbywanie najbliższych może być ważnymi sygnałami świadczącymi o powstającym uzależnieniu i nie należy ich bagatelizować!

Wyjście z uzależnienia – jak sobie pomóc?

Osoby które są już uzależnione często zastanawiają się jak sobie pomóc i gdzie takiej pomocy szukać? Czy poradzą sobie z uzależnieniem samodzielnie w domu? Czy będą potrzebowały wsparcia specjalistycznych ośrodków?

Niestety, efektywne wyjście z uzależnienia domowymi sposobami i na własną rękę jest właściwie niemożliwe. Jak wspominaliśmy wcześniej, zaprzestanie picia nie powoduje wyleczenia uzależnienia, a nagłe odstawienie substancji od której jesteśmy uzależnieni, może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia! Bez pomocy odpowiednio wykwalifikowanych placówek powrót do zdrowia jest praktycznie niewykonalny. Owszem, zdarzają się przypadki, w których osoby uzależnione samodzielnie powracają do zdrowia, są to jednak przypadki bardzo rzadkie, a osiągnięcie stanu psychicznego i fizycznego sprzed uzależnienia na własną rękę jest bardzo żmudne i trudne.

Istnieje wiele ośrodków, które oferują kompleksową pomoc w leczeniu uzależnień różnego typu i w przypadku stwierdzenia u siebie problemu z alkoholem, narkotykami czy innymi substancjami najlepiej zgłosić się do takiej placówki po pomoc. Już samo zauważenie u siebie problemu, jest pierwszym krokiem do wyjścia z uzależnienia. Odpowiednia motywacja oraz wsparcie specjalistów pozwala na odzyskanie kontroli nad swoim życiem oraz odzyskanie zdrowia. Leczenie uzależnienia to ciężka i długotrwała praca, jednak nie ma nic cenniejszego niż własne zdrowie, najbliżsi i kontrola nad swoimi decyzjami.

W przypadku uzależnienia od alkoholu leczenie najczęściej rozpoczyna detoksykacja alkoholowa. Proces ten polega na bezpiecznym pozbyciu się nagromadzonych toksyn alkoholowych w ciele osoby uzależnionej. Samodzielne próby odstawienia alkoholu zwykle prowadzą do wystąpienia objawów zespołu abstynencyjnego. Zespół abstynencyjny to swego rodzaju mechanizm obronny uzależnionego organizmu, powoduje wystąpienie między innymi bóli głowy, biegunek, wymiotów, bezsenności czy drgawek, a wszystkie objawy ustępują po napiciu się alkoholu. W przypadku silnego uzależnienia i samodzielnej próby odstawienia alkoholu, może dojść nawet do zagrożenia życia osoby uzależnionej, dlatego najlepiej zdecydować się na odtruwanie w kontrolowanych warunkach za pomocą kroplówek dożylnych i pod stałą opieką lekarską. Kolejną metodą, która okazuje się być bardzo pomocna w przypadku leczenia alkoholizmu jest tak zwana wszywka alkoholowa esperal Piaseczno. Dzięki niej osoba uzależniona może pozostać w trzeźwości przez długie miesiące, a trzeźwość jest warunkiem koniecznym do kontynuowania terapii uzależnienia.