Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Czy wszywka alkoholowa jest bezpieczna? Odpowiadamy na nurtujące pytania.

20 grudnia 2022

Na temat wszywki alkoholowej w społeczeństwie powstało wiele mitów i nieprawdziwych przekonań. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na nurtujące czytelników pytania a także obalić krążące w świecie mity na temat działania wszywki alkoholowej. Jeżeli ciekawi Cię jak działa wszywka alkoholowa, czy można ją przepić oraz jakie są konsekwencje spożywania alkoholu to zapraszamy do lektury. 

Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa działa na zasadzie terapii awersyjnej. Oznacza to, że ma ona wzbudzać u pacjentów wstręt do alkoholu. Jej działanie opiera się na występowaniu negatywnych i nieprzyjemnych objawów po spożyciu alkoholu. Osoba odczuwa wtedy, nawet przez kilkanaście godzin, nieprzyjemne konsekwencje swojego czynu. 

Z podanych podskórnie tabletek, stale uwalniana jest substancja czynna o nazwie disulfiram. Substancja czynna odpowiada za blokowanie enzymu rozpoczynającego dehydrogenazę aldehydową. Celem dehydrogenazy aldehydowej jest rozkład aldehydu octowego (który jest niebezpieczny dla organizmu) do bezpiecznego kwasu octowego. Nagromadzenie w organizmie aldehydu octowego wywołuje silne objawy zatrucia alkoholowego. 

Czy Esperal jest bezpieczny?

Esperal sam w sobie nie wywołuje żadnych reakcji organizmu. Nie wpływa on na zaburzenia postrzegania czy koncentracji dlatego osoby je posiadające mogą prowadzić samochód oraz pracować. 

Wszywka alkoholowa daje objawy tylko w momencie spożycia przez jednostkę alkoholu. Dochodzi wtedy do blokowania rozkładu alkoholu we krwi i występowania nieprzyjemnych dolegliwości w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu. 

Po podaniu Esperalu bardzo rzadko występują skutki uboczne. Jest to bezpieczny i mało inwazyjny zabieg, jednak po jego przeprowadzeniu zaleca się wrażliwość oraz uwagę. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów jak na przykład metaliczny posmak w jamie ustnej należy szybko skontaktować się z lekarzem.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej jest bezpieczny i mało inwazyjny. Lekarz przeprowadza go w znieczuleniu miejscowym. Cała procedura trwa około 30 minut. Lekarz wykonuje małe nacięcie w okolicy łopatek lub pośladków, aby móc umieścić w organizmie lek. Nacięcie wykonane jest tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna.  W ciele pacjenta lekarz umieszcza od ośmiu do dziesięciu tabletek, które zawierają substancję czynną. Substancja czynna stale uwalniana jest do krwii pacjenta. 

Przed zabiegiem, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Ma on na celu zapoznanie się z ogólnym stanem zdrowia pacjenta, przyjmowanymi lekami, schorzeniami oraz wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. 

Czy po zabiegu konieczna jest rekonwalescencja?

Po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej nie jest wymagana rekonwalescencja. Pacjent praktycznie od razu może wrócić do wykonywania codziennych oraz zawodowych obowiązków. Zaleca się jednak uważność oraz powstrzymanie się od aktywności fizycznej oraz dźwigania na okres około 14 dni. 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Przeciwwskazaniem do zabiegu są:

Dla kogo przeznaczona jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla osób uzależnionych od alkoholu, które podjęły już decyzję o zmianie stylu życia oraz życiu w trzeźwości. Wymaga podjęcia świadomej decyzji osoby pełnoletniej. Osoby uzależnione decydują się na wszywką alkoholową, aby mieć dodatkowe zabezpieczenie na wypadek wystąpienia silnego głodu alkoholowego lub innych sytuacji, w których alkohol może być łatwo dostępny. 

Jaki jest koszt wszywki alkoholowej?

Koszt wszywki alkoholowej oscyluje w granicach kilkuset złotych. Nie jest on refundowany, czyli pacjent musi zapłacić za niego z prywatnych pieniędzy. Koszt zabiegu różni się w zależności od miejsca jego wykonywania. 

Czy można przepić wszywkę alkoholową?

Wszywki alkoholowej nie można przepić. Oznacza to, że ilekroć osoba uzależniona, która posiada wszywkę alkoholową spożyje alkohol, każdorazowo doświadczać będzie nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego. Substancja czynna przez cały czas działania wszywki alkoholowej, działa tak samo silnie jak w pierwszym dniu jej zastosowania. 

Jak długo działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa działa przez okres ośmiu do dwunastu miesięcy. Zabieg powtórnego podania Esperalu powtórzyć można po upływie ośmiu miesięcy o ile istnieje taka konieczność. 

Jakie dolegliwości spotkają mnie po spożyciu alkoholu?

Po spożyciu alkoholu należy liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Są to między innymi:

Objawy te wystąpią już w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu. Im większa dawka alkoholu tym dłużej występujące objawy o zwiększonej sile. 

Czy po spożyciu alkoholu podczas posiadania wszywki alkoholowej możliwy jest zgon?

Tak, w przypadku spożycia znacznych ilości  alkoholu możliwy jest zgon jednostki, jednak występuje on relatywnie rzadko. Należy również pamiętać, że spożycie dużych ilości alkoholu spowodować może nieodwracalne zmiany w organizmie takie jak marskość wątroby. 

Czy to rzeczywiście działa?

Skuteczność działania Esperalu jest wysoka. Jednak zależy ona od wewnętrznej motywacji i chęci zmiany życia przez pacjenta. W leczeniu choroby alkoholowej to pacjent i jego ciężka i wytrwała praca odgrywa kluczową rolę. Jeżeli pacjent podejmuje leczenie tylko i wyłącznie z powodu kogoś np. dla świętego spokoju, aby żona już przestała o tym mówić to bardzo szybko może się złamać i sięgnąć po alkohol. 

Należy również podkreślić fakt, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej. Działa na zasadzie wzbudzania strachu  i wstrętu do alkoholu u osób uzależnionych. 

Czy posiadając wszywkę alkoholową przestanę odczuwać chęć sięgania po alkohol?

Nie, posiadanie wszywki alkoholowej nie wpływa na postrzeganie oraz zmianę myślenia osoby uzależnionej. Pacjent, który posiada wszywkę alkoholową nadal odczuwać będzie chęć spożycia alkoholu. Strach przed negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi może go zastopować i powstrzymać od tego czynu. Jednak jedyną metoda na zmianę myślenia oraz zdobycie skutecznych narzędzi do walki z głodem alkoholowym jest podjęcie terapii leczenia uzależnień, w której jednostka odbywa terapię indywidualną i terapię zbiorową. 

Czy wszywkę można usunąć?

Tak, założoną wszywkę alkoholową można usunąć z organizmu w każdej chwili. Odbywa się to w znieczuleniu ogólnym u lekarza chirurga. Czasem wszywszę alkoholową należy usunąć z powodu występowania reakcji niepożądanych.