Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Co wypłukuje alkohol z organizmu?

28 kwietnia 2025 Co wypłukuje alkohol z organizmu?

Można wyróżnić dwie główne grupy metod wspomagających usuwanie alkoholu z organizmu. Pierwszą z nich stanowią podstawowe, naturalne sposoby, takie jak: odpowiednie nawodnienie, lekkostrawna dieta oraz umiarkowana aktywność fizyczna – wszystkie wspierają metabolizm i regenerację organizmu. Druga grupa to bardziej zaawansowane formy pomocy, obejmujące między innymi detoks alkoholowy, a zwłaszcza tzw. kroplówkę na kaca – rozwiązanie stosowane w warunkach medycznych, które ma na celu szybkie uzupełnienie elektrolitów i przyspieszenie oczyszczania organizmu.

Co najszybciej wypłukuje alkohol z organizmu?

Najbardziej spawdzonym i wykorzystywanym sposobem jest picie dużej ilości wody albo soków owocowo-warzywnych, które próbują wyrównać gospodarkę wodno-elektrolitową. Ten proces przyspiesza również farmakologia, a zwłaszcza elektrolity oraz witaminy. W każdej aptece można znaleźć preparaty tego typu, które poprawiają samopoczucie już po kilkunastu minutach. Jednak nie tylko ważne jest jednorazowe przyjmowanie leków czy nawadnianie organizmu. Kluczem do uzdrowienia organizmu po napojeniu alkoholowym jest regularność, czyli ciągłe spożywanie napojów, pokarmów czy elektrolitów. 

Kolejnym wspomagaczem jest przestrzeganie właściwej diety. Każdy produkt ma znaczenie. Pomimo że alkohol uraził żołądek, to nie oznacza, że osoba ta ma wykluczyć jedzenie z procesu uzdrawiania. Fundamentem prawidłowego funkcjonowania organizmu jest dieta bogata w witaminy, takie jak potas, magnez, żelazo oraz węglowodany, na przykład jajko na miękko czy rosół. Po zatruciu alkoholowym w jadłospisie powinny znajdować się artykuły spożywcze, które nie obciążają układu pokarmowego, są łatwe do strawienia i nie powodują dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Poniżej znajduje się kilka podgrup składników odżywczych wypłukujących alkohol z organizmu oraz wyrównujących gospodarkę jelitową i elektrolitową.

Owoce

Najlepiej tolerowane są owoce dojrzałe, miękkie i soczyste, na przykład banany, brzoskwinie, cytrusy, jabłka. 

Przepis na mus jabłkowo-bananowy

Składniki:

Wykonanie:

  1. Owoce należy umyć, obrać i zetrzeć na tarce o małych oczkach lub pokroić na małe kawałki. 
  2. Potem dodać sok z cytryny, wodę, a następnie zmiksować na jednolity mus. 

Źródło: https://www.przyslijprzepis.pl/przepis/mus-jablkowo-bananowy-1 

Warzywa

Warzywa powinny być gotowane – w tej formie są znacznie łagodniejsze dla układu pokarmowego. Dobrze sprawdzą się marchew, ziemniaki, kalafior po ugotowaniu. Można podawać na surowo ogórek czy pomidor obrane ze skórki. Sprawdzają się również kiszonki, między innymi sok z kiszonej kapusty, ogórków lub buraków. 

Przepis na zupę-krem z kalafiora, marchwi oraz ziemniaków

Składniki:

Wykonanie:

  1. Na oliwie i maśle podsmażyć pokrojoną cebulę. Dodać marchewkę w plasterkach i smażyć przez 2 minuty, mieszając. Dorzucić ziemniaki w kostkę i smażyć jeszcze 5–7 minut. Doprawić solą i pieprzem. 
  2. Dodać świeżego kalafiora w małych różyczkach i podsmażyć chwilę. Wlać gorący bulion, zagotować, przykryć i gotować ok. 20 minut. W połowie gotowania dodać mrożonego kalafiora (wcześniej opłukanego).
  3. Zdjąć z ognia, dodać posiekany koperek i szczypiorek. Śmietanę zahartować (zmieszać z wodą i odrobiną gorącej zupy), a następnie wlać do garnka, cały czas mieszając. 

Źródło: https://www.kwestiasmaku.com/przepis/zupa-kalafiorowa-z-ziemniakami-i-marchewka 

Zboża i pieczywo 

Zaleca się wybieranie pieczywa pszennego, delikatnych bułek oraz drobnoziarnistych kasz, takich jak kasza manna, kasza jaglana, kasza jęczmienna czy kasza kuskus. Dobrymi opcjami są również makarony pszenne oraz biały ryż. Wszystkie te produkty bogate w błonnik dostarczają energii i są dobrze tolerowane przez przewód pokarmowy. 

Przepis na kaszę mannę z owocami

Składniki:

Wykonanie:

  1. Podgrzać mleko w garnku, wsypać kaszę mannę i szybko wymieszać, by uniknąć grudek. 
  2. Zdjąć z ognia, dodać miód i ponownie wymieszać. Gotową kaszę przełożyć do miseczek.

Źródło: https://polki.pl/przepisy/przekaski/kasza-manna-na-mleku-z-owocami-i-miodem-przepis-na-zdrowe-sniadanie/ 

Mięsa, ryby i jaja

Preferuje się chude gatunki mięs, między innymi cielęcinę, drób (kurczak, indyk) oraz delikatne mięso z ryb – pstrąga, dorsza czy sandacza. Jajka powinny być przygotowane w sposób delikatny, czyli ugotowane na miękko, w formie parowej jajecznicy lub omletu bez tłuszczu. 

Przepis na omlet bez tłuszczu 

Składniki:

Wykonanie:

  1. W garnku zagotować osoloną wodę. Gdy zacznie wrzeć, zamieszać łyżką, a następnie podczas wrzenia wody, cienkim strumieniem wlewać jajka. Gdy się zetną, delikatnie odcedzić je na sitku, a następnie przełożyć na talerz.

Źródło: https://newsy.gotujmy.pl/newsy/lany-omlet-bez-grama-tluszczu-mozna-sie-nim-zajadac-do-woli-10707-r1 

Tłuszcze

Do potraw warto dodawać zdrowe tłuszcze roślinne, na przykład olej rzepakowy, lniany, z awokado czy oliwę z oliwek. Dopuszcza się także niewielką ilość masła. Tłuszcze te stanowią źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i wspomagają wchłanianie witamin. 

Produkty mleczne 

Wskazane są fermentowane napoje mleczne o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak kefir lub maślanka, a także jogurty naturalne oraz mleko odtłuszczone. Z serów najlepiej wybierać chudy twaróg. Produkty mleczne dostarczają cennego białka i wapnia, jednocześnie nie powodując nadmiernego obciążenia układu pokarmowego. 

Napoje

Do zalecanych napojów zalicza się wodę niegazowaną, a najlepiej wodę przegotowaną, soki owocowe, herbaty zwykłe lub owocowe, a także kawę zbożową z mlekiem. 

Kroplówka na kaca – czy pomaga?

Z odsieczą również przychodzi tzw. kroplówka na kaca, której zastosowanie jest bezbolesne i ekspresowe. Aby z niej skorzystać, należy skontaktować się z wybraną kliniką medyczną, która oferuje między innymi kroplówkę na kaca. Ten preparat zawiera w sobie dużo witamin (sód, potas, wapń, magnez i inne), elektrolitów, glukozę oraz inne substancje odżywcze i sprawnie wypłukuje alkohol z organizmu. Atutem kroplówki na kaca jest szybkie działanie i odczuwanie poprawy samopoczucia. Kroplówkę na kaca można przyjmować w klinice lub w szpitalu, ale niektóre kliniki dają możliwość wykonywania zabiegu w domu, co wydaje się komfortowym wyborem dla Pacjenta. Klinika Biofam oferuje szybkie oraz odczuwalne efekty po terapii kroplówki na kaca.  

Aktywność fizyczna – zaskakujące remedium

Równie dobrym sposobem na wypłukanie alkoholu z organizmu jest aktywność fizyczna – od lekkiego spaceru po intensywny trening, jeśli tylko osoba jest w stanie i ma energię na wykonywanie tego typu ćwiczeń. Czy to dużo kosztuje? Nie. Jeśli ktoś ma silną wolę walki, dla lepszego samopoczucia jest w stanie wiele zrobić. Wystarczy godzinny spacer, 30-minutowe rozciąganie, a nawet 15-minutowe cardio, aby organizm mógł spalić niepotrzebny alkohol w organizmie. 

Odpoczynek głównie wskazany

Oczywiście należy nie przeciążać organizmu ćwiczeniami. Oprócz nawadniania organizmu, delikatnej aktywności fizycznej, lekkostrawnej diety, mile widziany jest przede wszystkim odpoczynek. Co ważne, sen jest kluczowy, ponieważ wypoczęty organizm pozwala na dodatkowe aktywności, które wspomagają w przywracaniu równowagi elektrolitowej, jelitowej oraz psychicznej organizmu.