Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Co powinieneś wiedzieć na temat używania alkomatu?

4 kwietnia 2021

Za każdym razem, kiedy w kalendarzu znajduje się święto lub długi weekend, policja w tym czasie raportuje zwiększoną ilość nietrzeźwych kierowców na polskich drogach. Większość z nich zostaje ukarana mandatem kilka godzin po zakończeniu spotkania towarzyskiego – wstają, wydaje im się, że czują się dobrze, siadają za kierownicę i jadą, narażając tym samym nie tylko siebie i własnych pasażerów, ale również osoby obce. Takim kierowcom brakuje wyobraźni, a także świadomości obecności w ich krwi dużej ilości alkoholu.

Jak rozkłada się alkohol?

Większość kierowców jest w szoku, kiedy widzą na policyjnym alkomacie obecność promili w wydychanym powietrzu nawet kilkanaście godzin po spożyciu napojów alkoholowych. Szczególnie tyczy się to tak zwanego „dnia po”. Takie osoby mają przeświadczenie, że już są trzeźwe, a ich forma wróciła do normy. Jednak kilka godzin przerwy oraz snu to zbyt mało, aby móc bezpiecznie prowadzić samochód. Aby tego uniknąć, warto wiedzieć w jaki sposób alkohol rozkłada się w organizmie ludzkim.

Oczywistością jest, że trawienie alkoholu trwa znacznie dłużej, niż jego spożycie. Z żołądka przenika do jelita cienkiego, gdzie poddany procesowi wchłaniania, trafia do krwioobiegu, a następnie do wątroby. Tam alkohol zostaje poddany działaniom enzymów, które metabolizują go do formy aldehydu octowego. W momencie kiedy tego związku jest za dużo, organizm człowieka zaczyna się bronić, chcąc wydalić z siebie toksyny. W ten sposób pojawiają się wymioty, nudności oraz ból głowy. Czas trawienia alkoholu jest indywidualny dla każdej osoby, zależy od kilku czynników, do których należy m.in.: płeć, waga, ogólny stan metabolizmu, a także stosowana dieta. Istotne są również czynniki genetyczne, a także ilość wypitej substancji alkoholowej podczas libacji. Nie mniej jednak, każdy organizm zareaguje na alkohol nieco odmiennie i w innym tempie. Kolejnymi czynnikami, które mogą wydłużać metabolizowanie alkoholu to stres, zmęczenie, a także niektóre choroby, czy też stosowanie innych używek (np. palenie papierosów, codzienne picie kawy w dużych ilościach). Tak naprawdę jedynym sposobem na pozbycie się pozostałości alkoholu jest czas na regenerację.

W momencie kiedy odczuwany kac jest silny i dokuczliwy, można skorzystać z profesjonalnych gabinetów oferujących odtrucie alkoholowe, które znajdują się w każdym większym mieście.

Kiedy organizm będzie trzeźwy i gotowy do jazdy?

W celu oszacowania czasu rozkładu alkoholu w ciele człowieka można zastosować specjalne przeliczniki. Statystyka pokazuje, że przeciętny człowiek trawi od 0,12 do 0,15 promila w ciągu godziny. Mimo to, należy pamiętać, że statystyka jednak bardzo uogólnia i zniekształca prawdziwy obraz sytuacji – każdy człowiek jest inny i ma inne uwarunkowania, dlatego zaleca się podchodzenie do sprawy z dystansem. Przyjmuje się za to, że bezpieczną jazdę samochodem można podjąć dopiero 24 godziny po zaprzestaniu spożywania alkoholu, chyba że alkomat pokaże inaczej.

Co to jest alkomat?

Alkomat to urządzenie służące do mierzenia poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu, co bezpośrednio przekłada się na możliwość określenia stężenia tej substancji we krwi podczas wykonywanego testu. Głównym zastosowaniem alkomatów jest wyrywkowa kontrola trzeźwości kierowców prowadzona przez policję. Ma również zastosowanie w firmach ochroniarskich, organów sprawujących kontrolę przy instalacjach przemysłowych, a także w korporacjach i w firmach w celu sprawdzania stanu pracowników przed podjęciem czynności służbowych. Coraz częściej spotyka się osobiste urządzenia osób prywatnych, którzy chcą we własnym zakresie przeprowadzić badanie oraz ocenić swój stan przed podjęciem jazdy. Takie osoby można nazwać odpowiedzialnymi oraz świadomymi, przewidującymi konsekwencje własnych działań.

Tradycyjne alkomaty

Do każdego alkomatu dołączona jest instrukcja obsługi, przez co samo korzystanie z urządzenia jest stosunkowo proste. Po włączeniu alkomatu należy dmuchać przez określony w instrukcji czas w ustnik, a po chwili pojawia się wynik. Należy pamiętać, że nie należy dokonywać pomiaru tuż po spożyciu napoju alkoholowego. Optymalny czas, po jakim powinien pojawić się prawidłowy wynik oscyluje w granicach pół godziny.

Należy również zadbać o warunki przechowywania urządzenia. Należy unikać skrajnych temperatur, zarówno niskich, jak i wysokich, ponieważ wpływa to bezpośrednio na sposób działania alkomatu.

Bardzo istotną kwestią przed rozpoczęciem użytkowania sprzętu jest jego kalibrowanie. Mimo, iż większość alkomatów posiada pierwszą, fabryczną kalibrację, która umożliwia bezpieczne korzystanie ze sprzętu, należy pamiętać o jego regularnej kontroli oraz kalibrowania raz na jakiś czas. W przeciwnym razie wyniki będą błędne i niemiarodajne. Zazwyczaj jest tak, że tańsze modele, z niższą jakością, wymagają kalibracji co kilkadziesiąt pomiarów. Analogicznie – droższe, renomowanych firm, należy kalibrować rzadziej.

Samo ustawienie alkomatu też nie jest wybitnie skomplikowane. Wystarczy wziąć urządzenie do serwisu, gdzie za pomocą specjalnego oprogramowania odbywa się kalibracja. Można dokonać tej czynności samodzielnie w domu, jednak wymaga to dużej wiedzy fachowej, a także nakładów finansowych na zakup odpowiedniego specjalistycznego sprzętu.

Alkomaty wirtualne

W ostatnim czasie na popularności zyskują tak zwane alkomaty wirtualne, zwane „alkotestem online”. Jego działanie opiera się na oszacowaniu wyniku na podstawie konkretnego klucza. Korzystanie z wirtualnego testera nie jest zbyt skomplikowane, jednak należy pamiętać, że jest on mimo wszystko bardzo intuicyjny. Należy w odpowiednie miejsca umieścić odpowiednie dane, a następnie kalkulator samodzielnie podaje przybliżony wynik.

Dodatkowo testery internetowe mają funkcję prezentowania wykresu, przez co osoba zainteresowana ma możliwość przybliżony proces rozkładania poziomu promili w organizmie, od samego początku spożywania napojów alkoholowych, aż do samego wytrzeźwienia.

Podczas poszukiwania alkomatu internetowego warto poświęcić chwilę i wybrać taki, który jest najbardziej dokładny. Cechą takich stron internetowych jest branie pod uwagę jak największej ilości czynników mających wpływ na metabolizowanie alkoholu. Przykładowo należy uzupełnić dane odnośnie miejsca spożywania alkoholu, a także stanu faktycznego.

Mimo, że wirtualny alkomat może być przydatny, należy pamiętać, że nie ma on bezpośredniego kontaktu z wydychanym powietrzem przez daną osobę. Są to urządzenia zaprogramowane, które należy traktować z przymrużeniem oka. Stan faktyczny, a stan ukazujący się na ekranie monitora może się od siebie diametralnie różnić. Z tego powodu należy pamiętać, że alkomat online, który przybiera formę kalkulatora nie może być porównywany do urządzeń stosowanych przez policę i firmy, które na co dzień zajmują się kontrolowaniem trzeźwości ludzi. Ich efektywność jest zupełnie inna.

Dokładność wyników

Należy jeszcze raz podkreślić, że wyniki uzyskane za pomocą testu alkomatem tradycyjnym, jak i tym internetowym mogą być zupełnie inne. Kalkulator trzeźwości, mimo wymagania szczegółowych danych nigdy nie będzie dorównywał dokładnością urządzeniom, które są do tego przeznaczone. Jeżeli dana osoba chce poznać jak najbardziej wiarygodny wynik, powinna wybrać do tego alkomat tradycyjny, profesjonalny. Natomiast jeżeli danej osobie bardziej zależy na zorientowaniu się we własnym stanie, ale nie ma w planach np. prowadzenia pojazdów, można wykorzystać alkotest online. Ma on tą przewagę, że jest łatwo dostępny. Jeżeli dany człowiek nie posada własnego skalibrowanego alkomatu, może wykorzystać kalkulator internetowy, tym bardziej, że jest on całkowicie darmowy. W przeciwnym razie alternatywą jest osobiste udanie się na najbliższy komisariat policji z prośbą o przetestowanie ich alkomatem.