Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Alkoholizm – oddziaływanie alkoholu na nasze życie

21 września 2022 alkoholizm-oddzialywanie-alkoholu-na-nasze-zycie

Alkohol jest groźną substancją, która ingeruje w nasz mózg i modyfikuje nasze zachowania. Spożywanie alkoholu wiąże się z określonymi dolegliwościami, które wraz z ilością robią się poważniejsze i groźniejsze. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak łatwo jest doświadczyć zatrucia alkoholowego. Kiedy zaczynamy pić, łatwo jest nam utracić kontrolę. Każdy łyk alkoholu nie pozostaje obojętny dla naszego organizmu. Narządy wewnętrzne bardzo źle znoszą toksyczną substancję, jaką jest alkohol. 

Nadużywanie alkoholu prowadzi do trwałych uszkodzeń, które ciężko jest wyleczyć. Istnieje ogromna liczba chorób, które prowadzą alkoholika prosto w stronę śmierci. Problem alkoholizmu polega na tym, że zbagatelizowanie problemu doprowadza do tragicznych skutków. 

Rola alkoholu w społeczeństwie 

Alkohol jest słynną używką, która jest powszechna na całym świecie. Nasze społeczeństwo jest przyzwyczajone do spożywania alkoholu. Stał się on swego rodzaju tradycją, którą kontynuujemy często wbrew woli. Wiele okazji wiąże się ze spożywaniem alkoholu. Nie zastanawiamy się nad tym, czy powinien się znaleźć na naszym stole, ponieważ tradycja decyduje za nas. Jesteśmy nauczeni, aby na co dzień funkcjonować w towarzystwie alkoholu. Dlatego też ludzie zaczęli się nieświadomie uzależniać. 

Społeczeństwo wydało przyzwolenie na spożywanie alkoholu, nawet w dużych ilościach. Zapewnienie, że jest to legalny środek, który niegroźnie wpływa na nasze samopoczucie stało się przekleństwem. 

Alkohol jest środkiem, który ma poprawić nastrój, rozweselić i odstresować. Stał się odpowiedzią na każdy poważny problem, a także każdą błahostkę. Z tego względu ludzie zaczynają się gubić. Oczekiwanie, że alkohol naprawi trudy życia codziennego jest bezsensowne i bezpodstawne. Działanie używki jest krótkotrwałe i bardzo często powoduje jeszcze większe problemy. 

Ciężko jest zignorować alkohol, gdy wchodząc do każdego sklepu mamy szeroki asortyment napojów alkoholowych. Osoby uzależnione są stale wystawione na próbę i muszą zwalczać silne pokusy na każdym kroku. 

Jak sobie radzić z głodem alkoholowym?

Głód alkoholowy jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów, który informuje o rozwoju uzależnienia fizycznego. Kiedy doświadczamy głodu, zaczynamy zachowywać się zupełnie inaczej. Alkoholicy odczuwają silną frustrację, związaną z niespełnieniem potrzeby spożycia alkoholu. Ich cały organizm domaga się używki. Nie jest łatwo uciszyć wszystkie dolegliwości, które mogą być usunięte po wypiciu. W celu radzenia sobie z silną potrzebą spożycia alkoholu, możemy zastosować parę sposobów. Któryś z nich może okazać się skuteczny w naszym przypadku. 

Alkoholikom w stanie głodu alkoholowego zaleca się wypicie szklanki wody lub zjedzenie kalorycznego posiłku (może to być coś tłustego, słodkiego lub po prostu wysokokalorycznego). 

Gdy głód alkoholowy staje się nie do zniesienia należy zasięgnąć porady lekarskiej. Najlepiej, gdy alkoholik uda się na zabieg odtruwania alkoholowego. W ten sposób chorzy pozbywają się nieprzyjemnych skutków ubocznych oraz mogą bezpiecznie odstawić używkę. 

Organizm, który przyzwyczaił się do alkoholu ma problemy z przystosowaniem się do życia w trzeźwości. Najskuteczniej jest podjąć się leczenia. Nie ma lepszego sposobu na wyleczenie alkoholizmu. Metoda terapii wyróżnia się wysoką skutecznością, której efekty mogą trwać nieprzerwanie, nawet do końca życia. Wszystko zależy od tego, jak bardzo alkoholik przyłoży się do leczenia. 

Alkoholizm – zmiana zachowania, myślenia oraz sposobu funkcjonowania

Alkoholicy zwykle nie radzą sobie z przemianami, które w nich zachodzą. Okazuje się, że alkoholizm jest odpowiedzialny za większość negatywnych uczuć, których pierwotnie osoby chore chcą się pozbyć. Dobre samopoczucie przychodzi chwilowo, a później zamienia się w jeszcze większe poczucie winy. 

Alkohol spożywany w nadmiarze zmienia zupełnie zachowanie osoby. Jej funkcjonowanie nie przypomina normalnego życia. Alkoholik żyje, aby pić. Przestaje interesować się wszystkim, co do tej pory było dla niego ważne. Następują poważne problemy z rodziną, pracą oraz własną psychiką. Wszystko, co się z nim dzieje znajduje odzwierciedlenie w postaci przejawiania negatywnych i niebezpiecznych zachowań. Alkoholicy są znani z agresywnych reakcji oraz przemocy. Bardzo często odpowiadają za poważne wypadki, związane z pobiciem, kradzieżą bądź prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu. 

Używka zmienia ich sposób myślenia i zmniejsza wrażliwość na większość bodźców. Alkoholik nie potrafi podejmować racjonalnych i przemyślanych decyzji, ponieważ najczęściej działa pod wpływem impulsu. Tego typu sytuacje bardzo często kończą się tragicznie, na przykład samobójstwem. 

Alkoholik kłamie, manipuluje i zamienia się w zupełnie inną osobą. Jego rutyną staje się ukrywanie faktów, dotyczących spożywania alkoholu. Nigdy nie mówi prawdy w kwestii ilości oraz długości picia, ponieważ nie chce być oceniany ani krytykowany. Stałe doświadczanie przez niego wyrzutów sumienia, sprawia, że uzależniony zmaga się z mnóstwem skrajnych emocji. 

Alkoholizm – na co uważać?

Aby uniknąć uzależnienia od alkoholu musimy bacznie obserwować siebie oraz najbliższe otoczenie. Okazuje się, że niezwykle ważne jest wsparcie najbliższych. Osoby uzależnione najczęściej prowadzą jakąś wewnętrzną walkę, która skutkuje poszukiwaniem odskoczni od problemów. Jako osoby podatne na uzależnienia, powinniśmy już od najmłodszych lat edukować się w kwestii spożywania alkoholu z umiarem. Kiedy tracimy umiar, znika także nasza kontrola. Kontrola z kolei odpowiedzialna jest za chorobę alkoholową. 

Alkoholik musi zwrócić uwagę na to, jakie czynniki wyzwalają w nim potrzebę picia. Jeżeli na wczesnym etapie zdoła się usunąć, możliwie, jak najwięcej takich bodźców, alkoholik będzie w stanie normalnie funkcjonować. Wszystkie sposoby, które ułatwiają wytrwanie w trzeźwości powinny być wypróbowane. 

Alkoholik stanowi poważne zagrożenie, dlatego każdy, kto wokół niego przebywa musi mieć się na baczności. Standardowym mechanizmem obronnym uzależnionego jest manipulowanie innymi i zrzucanie na nich odpowiedzialności, za to, co mu się przytrafiło. Znając zagrywki alkoholika, możemy chronić się przed jego toksycznymi działaniami. W ten sposób unikamy poważnego współuzależnienia oraz utrzymujemy swoje zdrowie psychiczne w spokoju. 

Alkoholik, który postanawia zerwać z nałogiem musi uważać na ludzi, którym się otacza. Okazuje się, że środowisko społeczne, w którym każdy z nas przebywa, ma ogromny wpływ na rozwój alkoholizmu. Osoby, z którymi spędzamy dużą ilość czasu, wpływają na nasze zachowania oraz dobre samopoczucie. Należąc do jakiejś grupy odczuwamy zapewnioną potrzebę przynależności oraz angażujemy się w aktywne życie społeczne. W ten sposób możemy chronić się przed groźnym i nieobliczalnym alkoholizmem. Wszystko jednak zależy od tego, jakich działań się podejmiemy. Każdy człowiek ma prawo wyboru oraz posiada wolną wolę, trzeba ją tylko pozytywnie wykorzystać.