Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Alkoholizm – jak go pokonać?

7 września 2022 alkoholizm-jak-go-pokonac

Wiele alkoholików podejmuje próby leczenia, jednak bezskutecznie. Zwykle spowodowane to jest tym, że ich pobudki do zwalczenia nałogu są niewłaściwe. W porzucaniu uzależnienia ważna jest motywacja. Jej brak bądź przymuszenie do odbycia terapii nie spowodują, że alkoholik będzie miał wystarczająco siły, żeby odrzucić nałóg. Niewłaściwe jest także rezygnowanie z innych używek. Z początku warto skupić się jedynie na rezygnowaniu z alkoholu, ponieważ samo to jest wystarczająco trudne. 

Alkoholicy mają ogromne wsparcie w wielu organizacjach. Ośrodki terapii uzależnień organizują doskonałą formę wychodzenia z nałogu. Warto skorzystać w jak najwcześniejszym etapie z ich pomocy. Uważa się, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, która pozostawia ślady do końca życia i w każdym etapie może nawrócić. Alkoholik wchodzi po prostu w stan abstynencji, jednak w kontakcie z alkoholem ryzykuje kontynuowaniem objawów alkoholizmu. Osoby, które decydują się na leczenie powinny być pewne i gotowe na daną decyzję. W alkoholikach na odwyku powinny znajdować się niezliczone pokłady silnej woli oraz samozaparcia. W ten sposób możliwe jest zatrzymanie postępującego uzależnienia. 

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak pokonać śmiertelną chorobę alkoholową? Odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna i zależy od indywidualnych predyspozycji każdej osoby. Za alkoholizm odpowiada mnóstwo czynników, które składają się na doświadczenia oraz historię alkoholika. Każda osoba inaczej zapoznaje się z alkoholem i z innych powodów się uzależnia. W pokonaniu choroby ważna jest świadomość o jej postępującym charakterze. Skuteczność leczenia jest potwierdzona, gdy alkoholik poznaje wszystkie ważne informacje o uzależnieniu od alkoholu, dzięki czemu zdaje sobie sprawę z mechanizmów, które w nim zachodzą. 

Alkoholizm dawniej

Alkoholizm nie zawsze wyglądał tak samo. W obecnych czasach świadomość oraz przekazywanie informacji rosną, dzięki czemu ludzie dokładnie wiedzą na czym polega choroba. Dawniej alkoholicy mieli swój określony stereotypowy wygląd, który informował o postępującej chorobie. Niebezpieczeństwo było dostrzegane jedynie wtedy, gdy alkoholik stawał się bezdomnym mężczyzną (najczęściej w średnim wieku, z niskim wykształceniem), który nie dba o swój wygląd zewnętrzny i widziany jest ciągle z alkoholem w stanie nietrzeźwym. Mało kto zdawał sobie sprawę z powagi alkoholizmu. Choroba zauważana była głównie w ostatnim stadium, kiedy często doprowadzała już do trwałych szkód. 

Czym się zatem różni dzisiejszy alkoholizm, od tego dawniejszego? Przede wszystkim wyglądem. Dzisiejsza choroba może nie być widoczna gołym okiem. W zależności od rodzaju alkoholika, niektórzy określani są nawet jako wysoko – funkcjonujący (zupełnie nie przypominają starego, stereotypowego modelu). Alkoholikiem może stać się każdy. Nawet dobrze prosperujący biznesmen, który otoczony jest pieniędzmi i ma wszystkiego pod dostatkiem. Ponadto będzie zadbany, a najbliższe osoby mogą nawet nie zauważyć, że dzieje się z nim coś złego. Z tego względu postawienie diagnozy nie zawsze jest oczywiste, dlatego warto udać się do specjalisty, który dokładnie określi jednostkę chorobową oraz fazę alkoholizmu. Tylko doświadczony lekarz nie będzie w stanie się pomylić i rozróżni alkoholizm od nadużywania alkoholu. 

Alkoholizm – powodowane zniszczenia

Alkoholizm odpowiada za wszystkie najgorsze choroby oraz problemy. W pierwszych chwilach uzależnienia łatwo jest ukrywać chorobę. Po jakimś czasie alkoholik nabywa nowych objawów, które powoli wpływają na całe jego życie. Przebywanie w otoczeniu alkoholika to zwykle prawdziwe wyzwanie. Wraz z każdym kolejnym stadium choroby, alkohol niesie kolejne i poważniejsze zniszczenia. 

Poważne konsekwencje zachodzą w fizycznym zdrowiu uzależnionego. Alkohol jest bowiem trucizną, która spożywana w nadmiernych ilościach uszkadza pracę ważnych organów. Bardzo często dochodzi do trwałych uszkodzeń, z którymi alkoholik musi walczyć do końca życia. Powaga alkoholizmu jest zwykle niedostrzegalna przez uzależnionych. Doskonale ignorują wszystkie sygnały, które wysyła im ciało. Nieleczona choroba w krótkim czasie doprowadza do śmierci alkoholika. 

Dużo problemów lokalizuje się także w psychice człowieka. Ciało i dusza tworzą nasze życie, a alkohol skutecznie zaburza prace obu tych sfer. Psychika ludzka jest poddana ogromnej próbie, co nie zawsze wychodzi na dobre. Choroba alkoholowa jest często wynikiem trudności psychicznych i problemów w tej sferze. Alkohol może wpływać na pogłębienie problemów bądź powodować nowe, trudniejsze. Osoby cierpiące na choroby psychiczne powinny trzymać się z daleka od używki. 

Zniszczenia, które powoduje alkohol są widoczne gołym okiem. Zachodzą w naszej fizycznej sferze lub w mózgu. Wygląd zewnętrzny uzależnionego również ulega zmianie. Chorobę w zaawansowanym stadium da się dostrzec nawet po twarzy alkoholika. Wszystko co w człowieku dobre, zostaje zniszczone przez długotrwałe spożywanie alkoholu. Warto zatem zastanowić się zanim spróbujemy. 

Społeczne konsekwencje alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu angażuje nie tylko samego alkoholika. Dotyka bowiem każdego, kto znajdzie się w jego zasięgu. Największe obciążenie spada na najbliższych chorego, ponieważ to oni spędzają z nim najwięcej czasu. Cała rodzina dźwiga ciężar uzależnienia i potrzebuje pomocy. Niezwykle popularne stały się terapie rodzinne, które ratują wszystkich członków przed niszczącym wpływem uzależnienia od alkoholu. Na pewnym etapie choroby następuje gwałtowne zerwanie więzi rodzinnych, spowodowane koncentracją alkoholika wokół alkoholu. Jego życie staje się szare i uzależnione od używki. Rodzina silnie to odczuwa i traci jednego z członków rodziny. To pozostawia ślady, w szczególności na dzieciach, które do prawidłowego wychowania potrzebują odpowiednich warunków. Dom alkoholika zwykle im tego nie zapewnia, co skutkuje późniejszymi kłopotami w życiu dorosłym. 

Warto zaznaczyć, że alkoholizm to także patologia społeczna, a zatem dotyka całego społeczeństwa. Konsekwencje picia mogą dotknąć nawet obcych i niewinnych osób, co tylko potwierdza niebezpieczeństwo związane z alkoholikami. Ich zachowanie przestaje być racjonalne, a myślenie staje się zaburzone. Doprowadza to często do podejmowania działań, które stanowią poważne zagrożenie. Często słyszy się o wypadkach samochodowych, spowodowanych przez pijanych kierowców. Nie raz ich wyczyn doprowadza do śmierci niezależnych ludzi. Alkoholicy są opisywani jako: nieobliczalni, groźni, bezmyślni, agresywni i impulsywni ludzie. Wielokrotnie odpowiadają za kradzieże, bójki, przemoc domową oraz różnego rodzaju wypadki. Są także zagrożeniem dla siebie samych, ponieważ alkoholizm zwiększa ryzyko popełnienia samobójstwa. 

Alkoholizm jest bez wątpienia jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, z którymi powinniśmy walczyć. Przede wszystkim uświadamiajmy siebie oraz swoich bliskich o wpływie alkoholu na życie. Być może w ten sposób uchronimy kogoś przed trudnym uzależnieniem.