Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Alkoholizm – co trzeba wiedzieć o chorobie XXI wieku?

27 lipca 2022 alkoholizm-co-trzeba-wiedziec-o-chorobie-XXI-wieku

Zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu mogą mieć długotrwałe, zagrażające życiu skutki, jeżeli nie są leczone. Chociaż początkowe leczenie może okazać się wystarczająco skuteczne, ciągłe wsparcie jest często kluczowe. Alkoholik musi mieć zapewnioną fachową opiekę medyczną składającą się z profesjonalistów. Poza tym dobrze będzie, gdy zainteresuje się lokalnymi grupami wsparcia, które inspirują i wzmacniają motywację osób walczących z alkoholem. 

Alkoholizm dotyka wszystkich, bez względu na płeć, wiek, pochodzenie lub status materialny. Ze względu na to, że alkohol jest wszędzie dostępny oraz legalny wiele osób decyduje się na życie uwzględniające go na porządku dziennym. Nie każdy, kto spożywa duże ilości alkoholu jest alkoholikiem. Nałóg wyraża się w postaci braku umiaru w spożywaniu używki. Ze względu na powszechność alkoholu ciężko jest postawić diagnozę, ponieważ choroba może przypominać inne zaburzenia związane ze spożywaniem alkoholu. 

Skąd wiedzieć, że rozwija się alkoholizm?

Uzależnienie od alkoholu charakteryzuje się głodem alkoholowym i niemożnością zaprzestania picia, pomimo występowania negatywnych skutków. Alkoholizm pojawia się, gdy mózg dostosowuje się do codziennych, dużych dawek szkodliwej substancji. Sygnały ostrzegawcze, które informują, że u kogoś bliskiego rozwija się alkoholizm:

Postępowanie w przypadku rozwoju alkoholizmu.

Ponieważ alkoholizm jest postępującym zaburzeniem, jego skutki i ryzyko problemów zdrowotnych nasilają się wraz z długotrwałym używaniem. Z tego powodu leczenie alkoholizmu jest najłatwiejsze, gdy wykonuje się je na wczesnych etapach choroby. Pierwszym etapem leczenia jest detoksykacja organizmu z alkoholu, co może powodować nieprzyjemne i niebezpieczne objawy odstawienia. Mogą to być bóle głowy, nudności, wymioty, bezsenność i pocenie się. Objawy te zwykle ustępują 48 godzin po spożyciu ostatniego napoju. Niektóre osoby na skutek objawów abstynencji mogą doświadczyć padaczki alkoholowej i majaczenia, które wiążą się z ciężkimi halucynacjami i urojeniami. Przeprowadzenie detoksu alkoholowego w placówce pozwala lekarzom uczynić ten proces tak bezpiecznym, jak to tylko możliwe. Po detoksykacji leczenie powinno być kontynuowane w ramach terapii stacjonarnej lub ambulatoryjnej. Programy te mogą pomóc w leczeniu nie tylko uzależnienia, ale także jego przyczyn. Uczestnictwo w programach dodatkowych, takich jak grupy wsparcia lub spotkania AA, może pomóc zmniejszyć ryzyko nawrotu alkoholizmu. Na rynku dostępne są także sposoby, które pomagają unikać alkoholu nawet w domu. Jedną z cieszących się dużym zainteresowaniem metod jest wszywka alkoholowa Radom. Umieszczenie jej daje spokój na kilka miesięcy i wspomaga podtrzymanie efektów uzyskanych na odwyku.  

Alkoholizm – jak żyć w trzeźwości?

Wytrzeźwienie jest niezwykłym osiągnięciem dla alkoholika, jednak nagłe i całkowite przejście na trzeźwy tryb życia może wydawać się niezwykle przytłaczające. Uzależnienie od alkoholu może stać się w jednej chwili wszechogarniające w życiu danego człowieka, ponieważ gdy zdecyduje się na porzucenie nałogu musi porzucić na dobre swoje stare i wyuczone zachowania, a zamiast tego przyjąć nowy sposób życia. Zmiany dla większości osób są ciężkie do zrealizowania oraz bardzo obciążają psychikę. 

Warto zastosować się do paru porad, które ułatwiają życie w abstynencji:

Dobrą wiadomością jest to, że ty decydujesz, jak żyć na trzeźwo. Oznacza to również, że możesz stworzyć swoje własne granice i określić, co działa, a co nie, w Twojej podróży do zdrowienia. Zabawa to stan umysłu, który nie ma nic wspólnego z alkoholem. Wystarczy otworzyć się na nowe możliwości oraz dużo pracować nad sobą. Twoja motywacja jest kluczem do sukcesu. Doszukuj się jej we wszystkim, każdego dnia. Codziennie robisz coś wielkiego – walczysz z nałogiem. Fundamentalne jest unikanie wyzwalaczy i chronienie się na wszelkie sposoby przed alkoholem. Pamiętaj również o możliwości korzystania z terapii wspomagających oraz uczęszczania na spotkania grup wsparcia. Alkoholizm można pokonać, wystarczy tylko chcieć.