Adres: ul. Marszałkowska 62, 00-545 Warszawa
Telefon: +48 513 998 334
menu
+48 513 998 334

Terapia wstrząsowa dla alkoholika – leczenie alkoholizmu

16 stycznia 2025 Terapia wstrząsowa dla alkoholika - leczenie alkoholizmu

Nałóg alkoholowy to ciężka, przewlekła choroba, której charakter wpływa na całe życie uzależnionego i jego najbliższych. Nie tylko rujnuje zdrowie osoby uzależnionej, ale odbija się też negatywnie na relacjach rodzinnych oraz powoduje zamęt w życiu zawodowym. Często doprowadza do tragedii. Niestety, wielu alkoholików wypiera problem albo nie pozwala sobie pomóc, bagatelizując sytuację. Wówczas często zastanawiamy się, jak zmusić alkoholika do leczenia. Jedną z ostatnich desek ratunku pozostaje terapia wstrząsowa – działanie, które ma na celu przymuszenie alkoholika do podjęcia próby leczenia nałogu. 

Czym jest terapia wstrząsowa?

Terapia wstrząsowa dla alkoholika polega na działaniu, które ma wywołać silny wstrząs emocjonalny i psychiczny u uzależnionego, tak, aby chory zdecydował się na przyznanie do problemu i leczenie uzależnienia. Jest to niespodziewana konfrontacja osoby uzależnionej bezpośrednio z przykrymi następstwami spożywania alkoholu, najlepiej przeprowadzona w sposób szokujący, nagły i bezpośredni.

Taka terapia to rodzaj zderzenia się ze ścianą przez alkoholika, który w jednym momencie zostaje uświadomiony o destrukcyjnych skutkach swojego picia, najczęściej takich, które odznaczyły się dużym piętnem na życiu, funkcjonowaniu oraz psychice jego najbliższych. Ma to na celu wywołanie pożądanej reakcji emocjonalnej u alkoholika, który pod wpływem takiej interwencji zaczyna inaczej patrzeć na świat i postrzegać swój problem – również przez pryzmat swoich bliskich, w efekcie czego taki alkoholik ma zdecydować się na podjęcie próby leczenia.

Kiedy należy zastosować terapię wstrząsową?

Terapia wstrząsowa nie będzie najlepszym rozwiązaniem na każdym etapie choroby alkoholowej. Na początek najlepiej spróbować spokojnych rozmów, okazać wsparcie alkoholikowi i otwarcie zaproponować pomoc. Jeśli jednak alkoholik nie daje sobie uświadomić swojego problemu, wypiera się go i ciągle odmawia przyjęcia pomocy – jest to dobry moment, aby pomyśleć o zastosowaniu terapii wstrząsowej.

Szczególnym wskazaniem do takiej interwencji będzie pogarszający się stan zdrowia osoby uzależnionej, która, nie chcąc podjąć się leczenia, regularnie wpada w ciągi alkoholowe i doprowadza do wyniszczenia swojego organizmu na skutek przyjmowania dużych ilości alkoholu. Również w przypadku zagrożenia związanego z utratą pracy, wpadnięciem w problemy finansowe oraz gdy konflikty w rodzinie wzmagają na sile, a sytuacja odbija się negatywnie na członkach domostwa – warto rozważyć przeprowadzenie takiej interwencji. Zwłaszcza, jeżeli alkoholik jest rodzicem, a w domu świadkami problemu alkoholowego rodzica są dzieci.

Terapia wstrząsowa jest niekiedy jedną z ostatnich możliwości, jakie mogą pomóc nakłonić alkoholika do leczenia uzależnienia od alkoholu. Jeśli alkoholizm w domu wpływa już całkiem destrukcyjnie na życie całej rodziny, jest to najwyższa pora, aby podjąć radykalne działania. Jest to jednak sytuacja trudna, warto więc dobrze się do tego przygotować.

Przygotowanie do terapii wstrząsowej

Do przeprowadzenia terapii wstrząsowej najlepiej jest zaangażować jak najwięcej bliskich osób. Dzięki temu taka interwencja ma większe szanse na powodzenie, a bardzo istotne jest, aby terapia wstrząsowa zadziałała za pierwszym razem – w przeciwnym przypadku kolejne próby mogą nie przynosić już oczekiwanego rezultatu, gdyż nie będą miały odpowiedniego ładunku emocjonalnego dla alkoholika, który za drugim czy trzecim razem będzie już wiedział, czego się spodziewać.

Najlepszym pomysłem będzie zaangażowanie do tego specjalisty do spraw uzależnień. Będzie on wiedział, w jaki sposób najlepiej przeprowadzić cały proces. Jest to o tyle istotne, że szokujący charakter terapii wstrząsowej może – zamiast do pożądanego efektu – doprowadzić do wybuchu konfliktu między zainteresowanymi. W takiej sytuacji silnym emocjom ulega nie tylko alkoholik, ale również jego bliscy, którzy organizują takową interwencję – bardzo ważne jest więc działanie w sposób przemyślany, a nadzór specjalisty nad całym procesem może przynieść odpowiednie wsparcie psychiczne i emocjonalne.

Kiedy zaangażujemy wszystkich i omówimy cały proces ze specjalistą, najlepiej będzie przygotować plan rozmowy. W takim planie należy zawrzeć wszystkie najważniejsze kwestie, jakie chcemy poruszyć, zwłaszcza te trudne i bolesne dla każdej ze stron – warto omówić je wcześniej, jeszcze przed konfrontacją, aby nie dopuścić do nieoczekiwanych reakcji. Dobrze będzie przy tym spisać wszystkie swoje przemyślenia i uczucia w stosunku do całej sytuacji oraz osoby uzależnionej. Należy jednak pamiętać przy tym, aby zrezygnować z oskarżycielskiego tonu. Zamiast tego lepiej będzie podejść do alkoholika w sposób empatyczny, żeby nie wywołać u niego nieoczekiwanego buntu – w końcu nie o taki efekt nam chodzi.

Pamiętajmy, aby wcześniej przygotować rozwiązania na wszelkie kwestie, jakie mogą narodzić się w trakcie konfrontacji z alkoholikiem. Ważnym punktem będzie sprecyzowanie kolejnych działań całej rodziny w zależności od końcowego efektu rozmowy. Jeżeli alkoholik nie zdecyduje się na leczenie, należy wprowadzić stosowane działania, takie jak rozwód, separacja, zakończenie wsparcia finansowego. Jeżeli jednak alkoholik pod wpływem terapii wstrząsowej zdecyduje się na leczenie, wówczas również warto mieć przyszykowany plan działania.

Istotne będzie też wybranie odpowiedniego miejsca na przeprowadzenie tej rozmowy. Najlepiej, aby doszło do niej w spokojnym otoczeniu, w którym zapewnimy uczestnikom prywatność. Zrezygnujmy i przełóżmy takową interwencję, jeśli alkoholik znajduje się pod wpływem napojów procentowych – jeżeli zdołamy dojść do porozumienia z osobą uzależnioną, to tylko wówczas, gdy będzie ona całkowicie trzeźwa. Odczekajmy przynajmniej kilka dni od momentu zaprzestania picia.

Leczenie alkoholizmu – terapia

Choć leczenie uzależnienia od alkoholu to bardzo złożony temat, a cały proces powinien opierać się na działaniu kompleksowym, najlepiej będzie zacząć od odwyku. Kiedy już uda się uświadomić problem alkoholikowi i namówić na przyjęcie pomocy, nie poprzestawajmy na dobrych chęciach. Trzeba działać natychmiast, gdyż osoba uzależniona może w niedługim czasie znowu zmienić zdanie z powodu nawracającej potrzeby napicia się. W związku z tym warto jeszcze przed podejściem do terapii wstrząsowej naszykować listę placówek odwykowych i czym prędzej umieścić w niej alkoholika. Na miejscu taka osoba otrzyma specjalistyczną pomoc, a charakter placówki i cel umieszczenia w niej osoby uzależnionej sprawi, że alkoholik utrwali się w postanowieniu o pozostaniu w trzeźwości. Takie utrzymanie abstynencji i podjęcie kompleksowych działań w placówce odwykowej to doskonały pierwszy krok na drodze leczenia alkoholizmu.

Niezbędnym elementem w późniejszym czasie będzie wdrożenie psychoterapii, którą wspomóc mogą również uczestnictwo w grupach wsparcia oraz farmakoterapia. 

Przymusowe leczenie alkoholika – czy jest to możliwe?

Jeżeli wszystkie podjęte próby zawiodą, a alkoholik nie ulegnie pod wpływem terapii wstrząsowej, ostatnią deską ratunku, aby pozostać przy takiej osobie i jednocześnie jej pomóc, może być przymusowe leczenie alkoholika. Jest to jednak sposób radykalny i wymaga wejścia na drogę sądową, gdyż w celu umieszczenia takiej osoby w ośrodku leczenia uzależnień wbrew jego woli należy złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie alkoholika. Dopiero takie działanie prawne może umożliwić wdrożenie przymusowego leczenia. Pamiętajmy jednak, że takie działanie odbywa się bez zgody chorego na leczenie i choć zostanie zmuszony do niego prawnie, to może nie przynieść realnych skutków w sposobie myślenia alkoholika.